piątek, 22 października 2021 14:37

Poszukiwał jej Interpol! Wadowiczanka zatrzymana przez hiszpańską policję. Oszukała 2 tys. osób

Autor Mirosław Haładyj
Poszukiwał jej Interpol! Wadowiczanka zatrzymana przez hiszpańską policję. Oszukała 2 tys. osób

Wspólne działania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Prokuratury Regionalnej w Białymstoku i policji pozwoliły na zatrzymanie Joanny S. i Mikaela S. podejrzanych o oszustwo na wielką skalę przy prowadzeniu fikcyjnego obrotu dziełami sztuki. Zatrzymania dokonała 20 października hiszpańska policja. Śledztwo dotyczy fikcyjnego obrotu artefaktami i funkcjonowania tzw. piramidy finansowej stworzonej wokół Galleri New Form. Organizatorzy oszustwa przebywali na terenie Hiszpanii, gdzie ukrywali się co najmniej od 2019 r.

Joanna S. i Mikael S. poszukiwani byli listem gończym, Europejskim Nakazem Aresztowania oraz Czerwoną Notą Interpolu. Szeroko zakrojone działania ABW, nadzorującej śledztwo Prokuratury Regionalnej w Białymstoku oraz Komendy Głównej Policji pozwoliły na ustalenie aktualnego miejsca pobytu poszukiwanych. Wymiana informacji między służbami na temat poszukiwanych prowadzona była poprzez sieć współpracy policyjnej ENFAST (ENFAST zajmuje się lokalizowaniem najbardziej poszukiwanych przestępców Europy). Niezbędne informacje dotyczące prowadzonego śledztwa przekazywane były zagranicznym organom ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Wymiana informacji prowadzona była m.in. ze Szwecją, Hiszpanią i Portugalią.

Materiał zgromadzony w tym śledztwie wskazuje, że zatrzymani Joanna S. i Mikael S. byli organizatorami przedsięwzięcia polegającego na inwestycjach w dzieła sztuki. Proceder polegał na pozyskiwaniu od podmiotów i osób fizycznych środków pieniężnych na określony czas ze z góry określonym oprocentowaniem. Klientom przekazywano informację, że środki będą inwestowane w dzieła sztuki. Jak wykazało śledztwo, wiele z tak inwestowanych pieniędzy nigdy nie miało zabezpieczenia w realnych artefaktach. Znaczna część inwestorów nie odzyskała środków, które włożyli w przedsięwzięcie. Ich straty szacuje się na około miliard złotych. W okresie od listopada 2016 r. do października 2017 r. zatrzymani skłonili do zawarcia niekorzystnych umów około 2 tys. osób.

Śledztwo prowadzone przez Delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białymstoku nadzoruje Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Aktualnie oboje zatrzymani oczekują w hiszpańskim areszcie na ekstradycję do Polski.

Inf.: KPP Wadowice

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje