wtorek, 11 lutego 2025 17:37, aktualizacja 4 godziny temu

Powiat Brzeski: kolejny dobry rok inwestycji powiatowych

Autor Artykuł sponsorowany
Powiat Brzeski: kolejny dobry rok inwestycji powiatowych

Rok 2025 dla Powiatu Brzeskiego rozpoczął się pracowicie. Warunki atmosferyczne pozwalają na kontynuację projektów drogowych, które samorząd rozpoczął w ubiegłym roku. Trwają prace przy budowie chodników w  Borzęcinie, Szczepanowie, Jasieniu i Biesiadkach oraz  wkrótce zakończą się prace na trasie Jadowniki – Porąbka Uszewska. Szykują się także duże zmiany w brzeskiej lecznicy – trwa kompletna modernizacja SOR-u, oddziału Urologii oraz fragmentu oddziału Ginekologii. Samorząd inwestuje również w sektor edukacji ponadpodstawowej, co przekłada się na dobre wyniki szkół średnich, które corocznie otrzymują certyfikaty jakości w ogólnopolskim rankingu „Perspektywy”.

Kilometry nowych chodników i zmodernizowanych dróg powiatowych

Pierwsze inwestycje drogowe zaplanowane przez Powiat Brzeski na ten rok już się rozpoczęły. Pogoda sprzyja, więc ruszyła budowa kolejnych chodników w ramach 15-milionowego dofinansowania z Programu Polski Ład. W 2025 roku pula dotacji to prawie 7 milionów złotych. Dzięki tym środkom wkrótce powstanie ponad 3,7 km nowych chodników. Prace rozpoczęły się w Biesiadkach, Szczepanowie, Borzęcinie i w Jasieniu, a oprócz tego Powiat wybuduje ciągi piesze w takich miejscowościach jak: Iwkowa Nagórze, Maszkienice, ul. Kopernika w Brzesku, Poręba Spytkowska i Strzelce Wielkie.

Wkrótce zakończy się inwestycja na drodze powiatowej Jadowniki – Porąbka Uszewska. Aktualnie do wykonania pozostały drobne wykończenia bitumiczne przy zjazdach na prywatne posesje oraz montaż barier, oznakowania pionowego i malowanie oznakowania poziomego. W roku 2024 wartość robót na trasie liczącej ponad 4,7 km przekroczyła 2,3 mln złotych. Jednak całkowite koszty tej przebudowy sięgną ponad 5,8 mln złotych. W tym roku Powiat otrzyma na to zadanie dotację na poziomie około 2,8 mln złotych oraz 670 tys. z budżetu Gminy Dębno.

W najbliższych planach inwestycyjnych Powiatu jest gruntowna modernizacja drogi powiatowej Zaborów – Bielcza – Wola Dębińska w miejscowościach Zaborów, Dołęga i Borzęcin. Koszty remontu 5,4-kilometrowego odcinka oszacowano na 10 mln złotych. Powiat Brzeski pozyskał na to zadanie dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, które pokryje 50% kosztów, natomiast drugie 50% zostanie sfinansowane ze środków własnych Powiatu i Gmin. Jeszcze w tym kwartale możemy spodziewać się rozstrzygnięcia postępowania przetargowego, natomiast harmonogram prac w terenie został rozpisany na dwa lata 2025-2026.

Rozwój edukacji

W szkołach i placówkach edukacyjnych powiatu brzeskiego wraz z nowym rokiem szkolnym wystartowały unijne i krajowe projekty wspierające rozwój kwalifikacji i umiejętności oraz unowocześniające zaplecze dydaktyczne i techniczne jednostek.

Kolejna edycja sprawdzonego działania pn. „Fachowcy w swojej branży” już angażuje uczniów i nauczycieli szkół technicznych i branżowych. Projekt umożliwia dostosowanie kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy, ułatwi przechodzenie z etapu nauki do etapu zatrudnienia poprzez praktykę zawodu realizowaną we współpracy z pracodawcami. Dodatkowo w ramach zadania zaplanowano doposażenie w sumie 7 pracowni przedmiotowych i gabinetu doradcy zawodowego. Projekt obejmuje najbliższe cztery lata szkolne, a jego całkowita wartość przekracza 5,2 mln złotych.

Powiat otrzymał także dofinansowanie na działanie, które w nieco inny sposób wspiera rozwój zawodowy uczniów. Adresatami „Zawodowej Małopolski” są wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łysej Górze. Głównym celem zadania jest wyposażenie młodzieży w kompetencje edukacyjno-społeczne wspierające ich integrację i przejście do nauki (kontynuacji nauki) w szkołach ogólnodostępnych, m.in. poprzez udział: we wsparciu psychologiczno-pedagogicznym, zajęciach z doradztwa edukacyjno-zawodowego, kursach branżowych, zajęciach i treningach integracyjnych.

Samorząd zadbał również o wsparcie i podnoszenie kwalifikacji kadry pedagogicznej. Realizatorem projektów skierowanych do nauczycieli jest Powiatowe Centrum Edukacji w Brzesku, a wśród nich: „Doradztwo metodyczne”, „Iwkowska EduWizja – indywidualizm, empatia, wykształcenie” i „Dostępne i przyjazne szkoły – edukacja włączająca w brzeskich szkołach podstawowych” (realizacja przy współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną).

BCU – naukowy krok w przyszłość

Trwa kompletowanie dokumentacji przetargowej na budowę Branżowego Centrum Umiejętności w Brzesku. Ta innowacyjna placówka edukacyjna, której celem jest kształcenie przyszłych specjalistów w dziedzinie mechatroniki, stanie w sąsiedztwie Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku. Szkoły, która w tym roku zdobyła złotą odznakę jakości i znalazła się w pierwszej setce najlepszych szkół technicznych w Polsce.  BCU odpowie na potrzeby dynamicznie rozwijającego się sektora technologicznego i przemysłowego w Polsce. Dzięki 16-milionowemu dofinansowaniu z KPO, które udało się pozyskać w wyniku starannego przygotowania wniosku oraz współpracy z licznymi partnerami, w powiecie brzeskim powstanie placówka naukowa na miarę XXI wieku. Całkowity koszt inwestycji to prawie 19,5 mln złotych.

Inwestowanie z infrastrukturę szkolną

Powiat Brzeski stara się o pozyskanie środków zewnętrznych na gruntowny remont i poprawę energetyczną budynku Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika i Technikum im. J. Piłsudskiego w Brzesku. Inwestycja miałaby obejmować w szczególności: docieplenie ścian zewnętrznych powyżej i poniżej gruntu, docieplenie stropów nad ostatnią kondygnacją, docieplenie i wymianę pokrycia dachowego, częściową wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, a także wymianę instalacji centralnego ogrzewania, modernizację wewnętrznej instalacji CO i kotłowni gazowej wraz z instalacją gazową oraz wymianę oświetlenia na energooszczędne. Audyt energetyczny oszacował zakres prac na blisko 13 mln złotych. W budżecie Powiatu na 2025 rok zarezerwowano na powyższy cel 15 mln złotych. Kwota dofinansowania, o jaką stara się samorząd powiatowy to 12,5 mln złotych. Niezależnie od tego Powiat zaplanował w tym roku sfinansowanie ze środków własnych modernizacji źródła ciepła w budynku szkoły i przejście na ciepło systemowe pochodzące z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Brzesku.

Milionowe inwestycje w brzeskim szpitalu

Od listopada trwają prace remontowe w szpitalnym oddziale ratunkowym brzeskiej placówki. Środki na ten cel w kwocie 12,5 miliona złotych zostały pozyskanie w 2023 r. z Funduszu Medycznego. Pozyskane pieniądze zostały przeznaczone na modernizację, przebudowę i doposażenie szpitalnego oddziału ratunkowego, w tym pracowni diagnostycznych współpracujących z SOR. Całkowity koszt tego zadania to ponad 15 milionów złotych.

Równoległe z modernizacją SOR-u prowadzone są działania związane z kompleksową modernizacją oddziału Urologii oraz fragmentu oddziału Ginekologii polegającą na dostosowaniu pomieszczeń do obowiązujących przepisów prawa, BHP, sanepid, zwiększeniu komfortu pobytu pacjentów i pracy pracowników oraz zwiększeniu ilości pomieszczeń sanitarnych. Szacowany koszt inwestycji to ok. 3,5 miliona złotych.

Złożone wnioski

Władze Powiatu oraz dyrekcja szpitala w Brzesku starają się aktywnie wykorzystywać wszelkie szanse w zakresie pozyskiwania środków oraz angażować środki własne. Aktualnie zostało złożonych kilka wniosków oczekujących na ocenę. Pierwszy z nich dotyczy wsparcia pielęgniarskiej opieki długoterminowej w SPZOZ w Brzesku i związany jest z zakupem sprzętu potrzebnego w opiece długoterminowej w środowisku domowym. W planach jest zakup m.in. samochodu dostosowanego do transportu osób niepełnosprawnych. Wartość projektu to ponad 770 tysięcy złotych. Dwa kolejne wnioski dotyczą wsparcia Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej oraz związanego z tym zakupu sprzętu medycznego na potrzeby Poradni Specjalistycznych. Wartość obu projektów to ponad 3,5 miliona złotych.

Kolejne wnioski to dwa ogromne przedsięwzięcia dla brzeskiej lecznicy. Mowa o przekształceniu Traktu Porodowego w Blok Uroonkoginekologiczny wraz z zakupem wyposażenia dla Bloku Operacyjnego i komórek współpracujących oraz budowa Centrum Zdrowia Psychicznego w SPZOZ w Brzesku. Szacowana wartość tych dwóch projektów to aż 41 milionów złotych!

Wsparcie dla organizacji pozarządowych

Współpraca Powiatu Brzeskiego z organizacjami pozarządowymi od lat układa się znakomicie. Otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych nie traci swojej popularności. Wsparcie i zaangażowanie Powiatu w działalność lokalnych NGO ma swoje odzwierciedlenie w rosnącej liczbie złożonych ofert oraz kolejnych kwotach dotacji, jakie Powiat rezerwuje w budżecie. W tym roku pula funduszy wynosi 300 tysięcy złotych. Nabór trwa.

W zeszłym roku w ramach ogłoszonego konkursu wpłynęło aż 79 ofert w czterech zakresach tematycznych: ochrona i promocja zdrowia, kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej oraz ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego. Zeszłoroczny konkurs tylko potwierdził rosnącą aktywność społeczną mieszkańców. Złożone oferty zostały przygotowane profesjonalnie i solidnie, a same projekty są oryginalne, ambitne i bardzo potrzebne.

inf. i fot. Powiat Brzeski

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje

Rozrywka