piątek, 7 sierpnia 2020 09:45

Powiat oświęcimski. Noszenie maseczek znów obowiązkowe. Sprawdź, gdzie są konieczne!

Autor Wiktoria Mitura
Powiat oświęcimski. Noszenie maseczek znów obowiązkowe. Sprawdź, gdzie są konieczne!

Ze względu na duży przyrost zakażeń na COVID-19 Powiat oświęcimski trafił do żółtej strefy. To oznacza, że wrócą pewne obostrzenia, w tym noszenie maseczek w miejscach publicznych. Za nieprzestrzeganie obostrzeń grożą m.in. konsekwencje finansowe.

Maseczkę trzeba obowiązkowo nosić m.in.:

 • w autobusie, tramwaju i pociągu,
 • w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,
 • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
 • w kinie i teatrze,
 • u lekarza, w przychodni, w: szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
 • w kościele i szkole, na uczelni
 • w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.

Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa:

 • w restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole i jesz lub pijesz,
 • w pracy – jeśli nie masz styczności z osobami z zewnątrz (np. podczas obsługi      klientów i interesantów),
 • podczas przebywania w lesie,
 • podczas spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu (wagon WARS).

O innych obostrzeniach w powiecie oświęcimskim pisaliśmy wczoraj tutaj:

W powiecie oświęcimskim wracają obostrzenia. Powiat w żółtej strefie
Dziś w publicznym wystąpieniu, Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, poinformował o powiatach, w których wrócą obostrzenia. Powiat oświęcimski jest jednym z tych, w których zaostrzą się wymogi bezpieczeństwa. Co oznacza żółta strefa i jakie powrócą ograniczenia? Powiat oświęcimski ze względu na wzrost…

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz Komisariatów Policji w Brzeszczach, Chełmku, Kętach i Zatorze będą zwracać większą uwagę czy na ulicach, w parkach, w sklepach itp. nadal stosowane są przepisy wprowadzone w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa covid-19.  Mundurowi ponownie przy użyciu systemu nagłaśniającego w radiowozach ponownie będą przypominać, że ograniczenia obowiązują, bo zagrożenie zarażeniem nie minęło.

Policjanci będą również przypominać właścicielom bądź administratorom obiektów handlowych, że również oni bądź inni członkowie personelu, powinni zwracać uwagę klientom nieprzestrzegającym przepisów. Policjanci przypomną również, że w razie konieczności mogą oni skorzystać z pomocy funkcjonariuszy, wzywając ich na miejsce.

Patrol, który otrzyma zgłoszenie lub sam zauważy osobę nieprzestrzegającą obostrzeń, w pierwszej kolejności wyjaśni przyczyny niestosowania się do zaleceń sanitarnych, a następnie w razie stwierdzenia naruszenia przepisów będzie wyciągać wobec tych osób konsekwencje.

Przypominamy, że w przypadku naruszenia zakazu sprawcy może grozić grzywna do 5 tysięcy złotych, a w przypadku popełnienia przestępstwa dot. sprowadzenia niebezpieczeństwa poprzez zagrożenie epidemiologiczne  grozi  kara pozbawienia wolności  nawet do lat 8.

info i foto: KPP Oświęcim

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje