poniedziałek, 15 lutego 2021 09:42

Powiat oświęcimski. Tlenek węgla nadal niebezpieczny. Kilka przypadków podtrucia

Autor Wiktoria Mitura
Powiat oświęcimski. Tlenek węgla nadal niebezpieczny. Kilka przypadków podtrucia

W ostatnich dniach doszło do kilku przypadków podtrucia tlenkiem węgla w powiecie oświęcimskim. Służby ratunkowe w ostatniej chwili zdążyły z interwencją ratującą życie.

W nocy z 13/14 lutego 2021 w jednym z bloków na terenie Brzeszcz tuż po 23.00 służby ratunkowe interweniowały w związku z podtruciem tlenkiem węgla czteroosobowej rodziny.

W trakcie czynności policjanci z Komisariatu Policji w Brzeszczach ustalili, że w łazience, w której funkcjonował piecyk gazowy, podczas kąpieli zasłabł 11 – letni chłopiec. Powyższy fakt zauważył ojciec, który błyskawicznie wyniósł syna z łazienki. Rodzice dziecka oraz jego babcia natychmiast opuścili mieszkanie, a następnie zostali zabrani przez Pogotowie Ratunkowe do szpitala na badania.

Do kolejnego przypadku doszło tuż po godzinie 7.00 w Porębie Wielkiej, gdzie ratownicy medyczni, strażacy oraz policjanci weszli siłowo do jednego z domów jednorodzinnych. Po wejściu do wnętrza w jednym z pomieszczeń ujawnili leżącego na podłodze 53 – letniego mężczyznę oraz leżącą na łóżku 73 – letnią kobietę. Oboje byli przytomni i słyszeli pukanie do drzwi, jednakże z uwagi na podtrucie tlenkiem węgla nie byli  w stanie się ruszać. Zarówno seniorka jak i jej syn pod opieką ratowników medycznych trafili na leczenie do szpitala.

Służby ratunkowe przypominają mieszkańcom powiatu oświęcimskiego, że w okresie grzewczym, w domach, w których urządzenia grzewcze czy przewody wentylacyjne są źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem. Warto sprawdzić drożność wentylacji oraz wyposażyć mieszkanie w czujnik tlenku węgla.

Przypominamy, że tlenek węgla jest gazem bezwonnym i bezbarwnym, więc ludzie go nie wyczuwają, natomiast czujnik tlenku węgla wykryje nawet niewielkie jego stężenie i natychmiast zasygnalizuje to alarmem.

info: KPP Oświęcim     foto: gov.pl

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje