środa, 11 października 2023 17:16

"To obiekt na miarę XXI wieku." Powiat Wielicki otworzył nową halę przy liceum

Autor Marzena Gitler
"To obiekt na miarę XXI wieku." Powiat Wielicki otworzył nową halę przy liceum

6 października oficjalnie otworzono nową halę sportową przy wielickim liceum im. Matejki. - Ta inwestycja była marzeniem wielu pokoleń absolwentów - podkreśla starosta Adam Kociołek.

Zorganizowana w nowej hali uroczystość sprowadziła do Wieliczki wielu gości. Nie mogło zabraknąć poseł Urszuli Ruseckiej, której rodzina od pokoleń jest związana z wielickim "Matejką". Radości z zakończenia inwestycji nie krył starosta Adam Kociołek, który od dawna przymierzał się do realizacji tej inwestycji i musiał przekonać wielu oponentów, że budowa hali wraz z parkingiem i boiskiem to najlepsze rozwiązanie w tej lokalizacji.

- Inwestycja była realizowana w tempie ekspresowym. Półtora roku to rekordowe tempo biorąc pod uwagę trudności, jakie występowały - bardzo mały obszar do zagospodarowania, bardzo duże zawirowania na rynku budowlanym, gdy po wybuchu wojny na Ukrainie ceny poszybowały w górę, ale udało się to wszystko pokonać - mówi starosta. - Ta inwestycja jest nietypowa nie tylko, jeśli chodzi o powiat wielicki, ale i całą Małopolskę, ponieważ jest to obiekt, który będzie mógł działać samodzielnie. Posiada dwukondygnacyjne parkingi podziemne na 100 miejsc dla samochodów, w  tym ładowarki do samochodów elektrycznych, halę i boisko na dachu - przypomina starosta.

Wśród gości, którzy przybyli na otwarcie, byli senator Włodzimierz Bernacki, poseł Piotr Sak, zastępca dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Roman Wcisło, przedstawicielka Kuratorium Oświaty wizytator Anna Dziedzic, dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego  w Wieliczce Grzegorz Siemieniec, przedstawiciele firmy Adamietz - generalnego wykonawcy inwestycji oraz dyrektorzy jednostek powiatowych, samorządowcy, uczniowie i absolwenci placówki. Powiat Wielicki oprócz starosty reprezentowali: przewodniczący Rady Powiatu Wielickiego Tomasz Tomala, wicestarosta Henryk Gawor, członkowie zarządu Powiatu Wielickiego: Aleksandra Ślusarek, Stanisław Kyrc i Tomasz Broniowski, sekretarz Powiatu Rafał Ślęczka.

Wszystkich witała dyrektor LO Monika Szypuła, zadbała o piękny przebieg uroczystości. Po symbolicznym przecięciu wstęgi odsłonięto tablicę, która będzie przypominać o realizatorach inwestycji. Sportowym akcentem były rzuty do kosza w wykonaniu starosty oraz przepiękny pokaz tańca na szarfie w wykonaniu Magdaleny Sztencel. Nie zabrakło też tortu i wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

Nowy budynek, w którym mieści się hala i parkingi to aż 6742,03 m2 powierzchni. Kondygnacje łączy nowa klatka schodowa i windy. Przy usytuowanym na dachu boisku są szatnie i pomieszczenia gospodarcze. Boisko posiada zamknięte piłkochwyty i nawierzchnię ze sztucznej trawy. W samej hali na piętrze są trybuny dla ok. 200 osób. Na hali mieści się boisko do piłki halowej o wymiarach 40m x 20m wraz z poboczem. Halę można podzielić na różne strefy i mogą z niej korzystać różne grupy młodzieży.

Koszt inwestycji to prawie 39,1 mln złotych. Powiat Wielicki przeznaczył na budowę hali własne środki w wysokości około 15,4 mln złotych, a pozostała część została pokryta z dofinansowania otrzymanego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz Rządowego Funduszu - Polski Ład.

fot. Powiat Wielicki

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka