środa, 11 maja 2022 14:52

Powrót Szczepana

Autor Głos 24
Powrót Szczepana

Szczepan to mieszkaniec małopolski, pochodzi z Bieńkówki. W 2017 w wyniku udaru , życie Szczepana zupełnie się odmieniło. I dla wielu byłby to koniec historii, ale nie w tym wypadku.

nazywam się Zuzanna Butkiewicz. Mam 43 lata i dwa  niedokrwienne udary mózgu za sobą. Choroba obeszła się ze mną łaskawie, a  siły w walce o zdrowie i sprawność dodawali i nadal dodają mi  członkowie Facebook'owej grupy Udar mózgu- nowe życie, którą założyła  Olga Kaczmarek, a której współprowadzącym jest  Szczepan Kachnic.

Szczepan  mieszka w Bieńkówce, w województwie małopolskim,  ma dopiero 32 lata, a  życie już  go doświadczyło w sposób niezwykle okrutny i bolesny. W   2017 roku Szczepan doznał niedokrwiennego udaru pnia mózgu. Trafił do  szpitala w Suchej Beskidzkiej, ale skazano go tam na dziesięciogodzinne  oczekiwanie na SOR-ze zanim przeprowadzono właściwe badania, postawiono  diagnozę i przewieziono do specjalistycznego szpitala w Krakowie, na  oddział udarowy.
Za tę  opieszałość Szczepan zapłacił doznaniem paraliżu czterokończynowego oraz  utratą mowy.

Ten młody chłopak przeszedł w życiu więcej niż wielu z   nas byłoby w stanie udźwignąć. W jednej chwili stracił zdrowie,  samodzielność, pracę, marzenia
o założeniu rodziny, budowie własnego  domu, możliwość realizowania swoich pasji, jakimi były boks czy granie  na gitarze basowej. Lekarze nie dawali mu i jego najbliższym nadziei na  przeżycie, ani na powrót do sprawności.
Na  szczęście się mylili. Szczepan, nie dość, że przeżył, to zacisnął  pięści, zmobilizował wszystkie drzemiące w nim siły i podjął  najtrudniejszą walkę
w swoim życiu. Ta walka trwa po dziś dzień i będzie  trwała jeszcze bardzo długo.

Niestety,  silna wola i obecność najbliższych to za mało by ją wygrać. Przy tak  poważnej niepełnosprawności potrzebne jest profesjonalne zaplecze  rehabilitacyjne. A takie kosztuje krocie. Jeden turnus to koszt nawet  dwudziestu tysięcy złotych. Dzięki tym turnusom Szczepan porusza lewą  ręką, utrzymuje samodzielnie głowę, gryzie jedzenie i je przełyka,  odzyskał czucie w pozostałych kończynach. Marzeniem  Szczepana jest to, by znowu mówić. Być może będzie to możliwe po  usunięciu tracheotomii, z którą już od pięciu lat musi funkcjonować. Szczepan  jest całkowicie uzależniony od pomocy innych. Całodobową opiekę  sprawuje nad nim jego dzielna mama, Grażyna Kachnic. Pani Grażyna pomaga  synowi we wszystkim- ubieraniu się, zmienianiu pozycji, czynnościach  toaletowych, spożywaniu posiłków i innych. Jedyną namiastką wolności dla  tego młodego chłopaka jest elektryczny wózek inwalidzki. Dzięki  odzyskaniu pewnej sprawności w lewej ręce Szczepan może się na nim  samodzielnie poruszać. Marzeniem Szczepana było także uzbieranie kwoty  na zakup samochodu, który umożliwi mu wjazd do niego wózkiem i ułatwi w  ten sposób przemieszczanie się. Ten liczący prawie dwa metry wzrostu  chłopak musiał być przesadzany z wózka do samochodu i  z powrotem, a  wózek wymagał oddzielnego transport, by móc pojechać np. z wizytą do  lekarza. Na szczęście, rodzinie udało się zebrać fundusze na zakup  takiego samochodu, dzięki czemu przemieszczanie się jest teraz  łatwiejsze.


Z takimi  logistycznymi i finansowymi wyzwaniami dzień w dzień, już od pięciu lat  muszą się zmagać Szczepan i jego najbliżsi. I tu jest pora i miejsce na  nasze działania, Drodzy Państwo:  8  maja 2022 roku Szczepan  obchodził piątą  rocznicę swojego nowego  życia. Z tej okazji organizuje on wydarzenie na swoim funpage'u na  Facebook'u - POWRÓT SZCZEPANA. Jednym z ważniejszych elementów tego  wydarzenia jest zbiórka funduszy na dalszą rehabilitację i leczenie .


Proszę  sobie wyobrazić, że Szczepan nie ma możliwości pisania rękoma na  klawiaturze komputera. On swoją stronę prowadzi samodzielnie pisząc na  ekranie za pomocą oczu. Ma w tym celu  zainstalowane specjalne  oprogramowanie.  Mało tego, niedawno odebrał certyfikat ukończenia kursu  Social Media Marketing z bardzo  dobrym wynikiem końcowym.


Szanowni  Państwo, piszę do Państwa z ogromną prośbą o pomoc. Szczepan ujął mnie swoją siłą  walki, determinacją, cudownym poczuciem humoru i tym, że borykając się  z  tak ciężką chorobą ma siłę dzielić się swoim entuzjazmem
i wspierać  innych chorych, czy to na forum grupy udarowej, czy też na swoim  funpage'u. To człowiek- wzór do naśladowania. Od niego możemy i  powinniśmy się uczyć. Ileż to razy w codziennym życiu poddajemy się,  rezygnujemy, przestaje nam się chcieć? Szczepan wyrzucił ze swojego  słownika terminy: nie, nie mogę, nie dam rady, to niemożliwe, to nie dla  mnie.

Bardzo, ale to bardzo proszę o przesłanie tej informacji dalej, puszczenie w świat. Wierzę, że razem pomożemy Szczepanowi powrócić do zdrowia i sprawności. ON bardzo potrzebuje naszego wsparcia. Co możemy zrobić? Przede wszystkim dorzucić coś do skarbonki:https://www.siepomaga.pl/dlaszczepanaKoszt turnusu rehabilitacyjnego, na który w pierwszej kolejności zbieramy fundusze to 20 tysięcy złotych. Ja jednak, tak jak Szczepan, jestem ogromną optymistką i wierzę, że w ten piąty jubileusz jesteśmy w stanie zebrać pięć piątek, czyli 55555 zł.

Poniżej przekazuję najpotrzebniejsze linki:
FUNPAGE Szczepana -"PowrótSzczepana"https://www.facebook.com/Szczepan1989
Wydarzenie:https://www.facebook.com/events/584522736002706?ref=newsfeed
Wydarzenie - zbiórka charytatywna https://www.siepomaga.pl/dlaszczepana?fbclid=IwAR2CzGpIEaS5SfX6VMJasFRKYNvMn84NyUtn_4BwodZc1tTa6tNMEUM18GI

Wierzę,  że razem dokonamy wiele. Oczywiście priorytetem jest zebranie funduszy  na następną rehabilitację. Ale liczymy także na zdobycie nowych  followersów strony Powrót Szczepana. Planujemy rozpocząć akcję  pozyskania sponsorów
i reklamodawców, dla których popularność funapge'u  będzie atrakcyjnym i ważnym argumentem rozmowach.
Z całego serca dziękuję w imieniu swoim, Szczepana oraz jego bliskich."

Małopolska - najnowsze informacje