— Zasada prawa karnego podstawowa jest taka, że musimy zobaczyć, czy przestępstwo popełniła osoba, czy popełniła przestępstwo choroba. - mówi w rozmowie z nami dr hab. Mikołaj Małecki twórca i redaktor bloga "Dogmaty Karnisty".
— Nie ferujmy tak prosto wyroków, bo tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzono. Nie wiadomo, jak my byśmy się zachowali w takiej sytuacji. Poczekajmy też na dokładne wyjaśnienie tej sprawy.
- mówi Mikołaj Małecki.
W rozmowie z nami przedstawia chłodniejszą perspektywę na tragiczne wydarzenia z Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przypomnijmy, student zamordował pracowniczkę uczelni za pomocą siekiery. Zwraca uwagę na to, że najczęściej wypowiadają się w tej sprawie media, a nie eksperci w tak wrażliwych dziedzinach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
— Pojawiały się takie głosy, że może to jakaś choroba psychiczna. Niektórzy komentatorzy przypisywali mu nawet jakieś konkretne dolegliwości chorobowe. To wszystko trzeba po prostu zbadać. To eksperci biegli muszą zająć się po prostu tą osobą i zobaczyć, czy ona rzeczywiście cierpiała na jakąś chorobę psychiczną. No bo jeżeli tak, to nie może ponosić odpowiedzialności karnej za przestępstwo.
- dodaje nasz gość.
- Zobacz też:

Jak Mikołaj Małecki ocenia z kolei historię ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie lekarz poniósł śmierć w dzień dyżuru w tamtej placówce? Czy zaostrzenie prawa i łatwiejszy dostęp do broni uchroni nas od takich tragedii? Czy znajdą się jego zdaniem naśladowcy tych zbrodni? Jak powinniśmy się zachować, gdy staniemy się świadkami zagrażającej życiu sytuacji? Czy politycy będą chcieli wykorzystać te tragedie podczas kampanii wyborczej? - O tym i wiele więcej w naszej rozmowie.
- Zobacz też:

„Ósma za siedem” to podcast redakcji Głos24. Rozmawiamy w nim o gorących tematach, którymi żyje Małopolska. Odcinek ukazuje się o 7:53 w każdy wtorek i czwartek na kanale Głos24 na YouTube i Spotify. Tam też można zobaczyć wcześniejsze odcinki.

Fot: Mateusz Łysik / Głos24