wtorek, 25 stycznia 2022 15:21

Po 159 latach powstańcy powrócili do Ojcowa [ZDJĘCIA]

Autor Marzena Gitler
Po 159 latach powstańcy powrócili do Ojcowa [ZDJĘCIA]

- Nieprzypadkowo spotykamy się tutaj, w Ojcowie. To tu pod dowództwem Apolinarego Kurowskiego sformował się jeden z powstańczych oddziałów - mówił 23 stycznia starosta krakowski Wojciech Pałka podczas obchodów 159. rocznicy Powstania Styczniowego w Ojcowie. W uroczystości wzięli udział posłanka Elżbieta Duda i wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz przedstawiciele lokalnych samorządów.

Powstanie styczniowe wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. i mocno zakorzeniło się w historii Doliny Prądnika. W Ojcowie zawiązał się jeden z pierwszych oddziałów powstańczych. Obóz wojskowy założony przez Apolinarego Kurowskiego, naczelnika wojennego województwa krakowskiego, miał stanowić zalążek przyszłej armii krajowej. Nierówna walka Królestwa Polskiego z rosyjskim imperium trwała do jesieni 1864 r.

To był największy zryw niepodległościowy XIX wieku. Polacy zapłacili za niego ogromną cenę. Kilkadziesiąt tysięcy powstańców zostało zabitych w walkach, straconych lub zesłanych na Syberię. Zniesiono autonomię Królestwa Polskiego, setkom miast odebrano prawa miejskie, skasowano klasztory katolickie, skonfiskowano majątki ziemskie i wprowadzono wszechobecną rusyfikację. Od wybuchu powstania styczniowego minęło 159 lat.

Uroczystości w Ojcowie rozpoczęły się od mszy św. w intencji poległych za Ojczyznę w Kaplicy na Wodzie  pw. św. Józefa Rzemieślnika. Według legendy świątynia powstała nad potokiem ze względu na obowiązujący w 1901 r. zakaz budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej.

Po mszy uczestnicy uroczystości udali się pod tablicę pamiątkową umieszczoną na budynku Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego, by złożyć tam kwiaty. Budynek Muzeum, dawniej Hotel Pod Łokietkiem, był główną kwaterą oddziału powstańców dowodzonego przez pułkownika Apolinarego Kurowskiego.

– Gdyby nie Powstańcy Styczniowi, nie przetrwałby w nas, Polakach, duch wolności. Chociaż zryw zakończył się klęską, dzisiaj, w perspektywie ponad półtora wieku, widzimy naszą historię zupełnie inaczej. Ofiara naszych przodków wywarła ogromny wpływ na dążenia niepodległościowe kolejnych pokoleń. Dała nam zwycięstwo ducha i umocniła świadomość narodową. Mam pełne przekonanie, że, jak pisał Kornel Ujejski w wierszu z 1864 roku, „pożary wstały z popiołów” – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Nieprzypadkowo spotykamy się tutaj, w Ojcowie. To tu pod dowództwem Apolinarego Kurowskiego sformował się jeden z powstańczych oddziałów - mówił starosta krakowski Wojciech Pałka.

 Powiat Krakowski Ojców Powstanie Styczniowe obchody
Starosta krakowski Wojciech Pałka na obchodach w Ojcowie - fot. Krzysztof Kamiński / Starostwo Powiatowe w Krakowie

W uroczystości wzięli udział posłanka Elżbieta Duda i wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz przedstawiciele lokalnych samorządów. Powiat krakowski reprezentowali: starosta krakowski Wojciech Pałka, przewodniczący Rady Powiatu Piotr Goraj, członek Zarządu Tadeusz Nabagło, wiceprzewodniczący Rady Marek Piekara oraz radni powiatowi: Grzegorz Małodobry Radny Powiatu Krakowskiego i Piotr Opalski.

 Powiat Krakowski Ojców Powstanie Styczniowe obchody
Starosta krakowski Wojciech Pałka, przewodniczący Rady Powiatu Piotr Goraj, członek Zarządu Tadeusz Nabagło, wiceprzewodniczący Rady Marek Piekara w Ojcowie - fot. Krzysztof Kamiński / Starostwo Powiatowe w Krakowie

Dodatkową atrakcją uroczystości rocznicowych był pokaz grupy rekonstrukcyjnej Małogoskiego Oddziału Powstańczego 1863, który zaprezentował musztrę, pokaz szermierki i wyposażenie powstańcze.

Obchody w Dolinie Prądnika zakończyło ognisko powstańcze z pieczeniem kiełbasek oraz grochówką wojskową.

Marzena Gitler, fot. Krzysztof Kamiński / Starostwo Powiatowe w Krakowie

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka