środa, 15 grudnia 2021 07:39

Poseł z Krakowa pozował do zdjęć z napisem "Szczepienie czyni wolnym". Muzeum w Auschwitz: "skandaliczny przejaw moralnego zepsucia"

Autor Marzena Gitler
Poseł z Krakowa pozował do zdjęć z napisem "Szczepienie czyni wolnym". Muzeum w Auschwitz: "skandaliczny przejaw moralnego zepsucia"

Konrad Berkowicz z Krakowa i inni posłowie Konfederacji podczas manifestacji pod Sejmem pojawili się z napisem "Szczepienie czyni wolnym", nawiązującym do napisu na bramie niemieckiego obozu Auschwitz Birkenau. Sprawę skomentowało muzeum w Oświęcimiu.

Posłowie Robert Winnicki, Grzegorz Braun, Janusz Korwin-Mikke, Artur Dziambor oraz poseł z Krakowa Konrad Berkowicz podczas protestu przeciwko "segregacji sanitarnej" wykorzystali hasło nawiązujące do napisu na bramie niemieckiego obozu Auschwitz Birkenau. Incydent na Twitterze nagłośnił użytkownik Gromota, który dodał, że Artur Dziambor napisał wprawdzie, że to nie jest baner Konfederacji tylko "kogoś z tłumu". "Tym kimś z tłumu okazało się środowisko Justyny Sochy, asystentki społecznej Brauna, która również występowała na tym wiecu. Kilka dni wcześniej paradowała po Warszawie i parokrotnie ustawiała ten napis pod sejmem.." - skomentował.

Tweet udostępniło wielu internautów, którzy nie kryli oburzenia zachowaniem posłów z Konfederacji. "Brakuje słów żeby to skomentować. Do 2015 roku istniały granice, po których przekroczeniu wypadało się na margines społeczeństwa. Nikt uczciwy nie powinien mieć cokolwiek wspólnego z tymi "ludźmi", nikt nie powinien podawać ręki, a nawet dostrzegać obecności" - skomentował Zły Znak.

"Jestem bardzo wdzięczny posłom Konfederacji, że pozując z absolutnie skandalicznym transparentem ostatecznie skompromitowali ruch antyszczepionkowy i pokazali, jakie są rzekome "argumenty" tego środowiska. Z czym tu dyskutować?" - podsumował na Twitterze Michał Szułdrzyński.

Sprawę skomentowało muzeum też w Oświęcimiu. "Napis "Arbeit macht frei" to jedna z ikon ludzkiej nienawiści. Instrumentalizacja symbolu cierpienia ofiar Auschwitz - największego cmentarzyska Polski i świata - to skandaliczny przejaw moralnego zepsucia. To szczególnie zawstydzające, kiedy dokonują tego polscy posłowie" - czytamy w tweecie na profilu Muzeum.

Manifestacja to element akcji Norymberga 2.0 rozpoczętej przez Grzegorza Brauna pod koniec września. Lider Konfederacji domaga się powołania komisji śledczej i osądzenia ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz rządu. zarzuty, jakie stawia poseł to m.in segregacja sanitarna Polaków i odpowiedzialność za zgony osób, które z powodu walki z epidemię nie mają normalnego dostępu do opieki medycznej.

fot. Tt. Gromota

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje