środa, 18 maja 2022 20:00

Wieliczka. Premier Morawiecki do rodzin zastępczych: Jesteście superbohaterami!

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Premier Morawiecki do rodzin zastępczych: Jesteście superbohaterami!

- Jesteście super bohaterami, którzy walczą ze złymi emocjami, nieufnością, traumami i przezwyciężają te lęki. To jest coś wielkiego. Praca i miłość to jest coś, co dajecie swoim podopiecznym. Dziękuję Wam za to poświęcenie - mówił do rodziców zastępczych premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wziął udział w Gali Rodzicielstwa Zastępczego w Kopalni Soli "Wieliczka", którą zwieńczono Małopolski Kongres Rodzinnej Pieczy Zastępczej.

Na Gali uhonorowano rodziny zastępcze z całej Małopolski. W spotkaniu, które było podsumowaniem Małopolskiego Kongresu Rodzinnej Pieczy Zastępczej wziął też udział premier Mateusz Morawiecki, który podziękował rodzicom, którzy otworzyli swoje serca dla przybranych dzieci, za miłość i trud wychowania. - Mało kto zdaje sobie sprawę jak wielką pracą i jak wielkim sercem dzielą się rodzice zastępczy ze swoimi podopiecznymi. Dla mnie wy jesteście super bohaterami - mówił do rodzin zastępczych w podziemnej Komnacie Warszawa Kopalni Soli "Wieliczka", gdzie odbywała się uroczystość. - Jesteście super bohaterami, którzy walczą ze złymi emocjami, nieufnością, traumami i przezwyciężają te lęki. To jest coś wielkiego. Praca i miłość to jest coś, co dajecie swoim podopiecznym. Dziękuję Wam za to poświęcenie - mówił Mateusz Morawiecki. - Bardzo dziękuje tutaj z Wieliczki wszystkim małopolskim rodzinom zastępczym, ale też każdej polskiej rodzinie zastępczej. Wiem z jakimi problemami się borykacie i jestem pełen uznania dla tego co robicie. Kiedy rodzi się dziecko to jest jak niezapisana karta, a wy, rodziny zastępcze, przyjmujecie często te dzieci, które mają pewien bagaż bólu. Musicie przezwyciężać te problemy, to jest ogromne wyzwanie, do którego potrzeba dużej odwagi. Za to, że potraficie dzielić się tym, co macie najpiękniejszego - waszym dobrem, sercem, życiowym doświadczeniem, uczuciem. Za to, że tworzycie lepsze szanse dla naszych młodych, wspaniałych ludzi, chciałbym jeszcze raz wam podziękować - zwrócił się do rodziców, którzy przybyli na spotkanie z ponad setką dzieci, dla których tworzą drugi dom.  

Mateusz Morawiecki docenił też wszystkie osoby, które prowadzą domy dziecka, zapewniając swoim podopiecznym miłość i najlepsze warunki do rozwoju. - Chciałbym bardzo gorąco podziękować wszystkim opiekunom domów dziecka za waszą codzienną pracę. Proszę was, byście stale dzielili się dobrem i pięknem płynącym z waszych serc i tworzyli dla tych młodych ludzi najlepsze warunki do rozwoju - mówił w Wieliczce.

Premier podziękował również obecnym na spotkaniu parlamentarzystom, w tym członkom Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która pod przewodnictwem poseł Urszuli Ruseckiej gościła od kilku dni w Małopolsce, spotykając się w różnych placówkach wspierających dzieci i rodziny, oraz konsultując zmiany w ustawodawstwie, związanym z pieczą zastępczą, nad którymi pracuje rząd. - To nietypowe spotkanie, które się dzisiaj tu odbywa, to także po części inicjatywa sejmowej komisji polityki społecznej - dodał Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki w Kopalni Soli "Wieliczka"
Premier Mateusz Morawiecki w Kopalni Soli "Wieliczka" / Fot.: Mateusz Łysik / Głos24

Premier, podczas spotkania z rodzinami, rozmawiał z nimi przy stolikach, zapewniając o rządowym wsparciu i wysłuchując ich problemów.

W zorganizowanej w wyjątkowych wnętrzach Kopalni Soli "Wieliczka" Gali Rodzicielstwa Zastępczego wzięła udział Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, poseł Rafał Bochenek, wicemarszałek Łukasz Smółka, wicewojewoda Ryszard Pagacz, starostowie powiatów z terenu Małopolski oraz członkowie Zarządu Powiatu Wielickiego z wicestarostą Henrykiem Gaworem.  

Premier Mateusz Morawiecki w Kopalni Soli "Wieliczka"
Premier Mateusz Morawiecki w Kopalni Soli "Wieliczka" / Fot.: Mateusz Łysik / Głos24

Gala była zwieńczeniem Małopolskiego Kongresu Rodzinnej Pieczy Zastępczej, który 11 oraz 17 i 18 maja odbywał się w różnych miejscach województwa, tworząc przestrzeń do dyskusji samorządów terytorialnych, organizacji pozarządowych oraz rodzin zastępczych. Głównym celem kongresu była wymiana doświadczeń funkcjonowania pieczy zastępczej w ramach ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, dyskusja o nowelizacji tej ustawy uwzględniająca aktualne potrzeby rodzin, oraz uhonorowanie rodzin zastępczych, które tworzą dom dla wielu pozbawionych pomocy własnych rodziców Małopolan.

Na terenie województwa małopolskiego na koniec 2020 r. rodzinną pieczę zastępczą sprawowały 1942 rodziny zastępcze i 23 rodzinne domy dziecka. W Polsce w tym czasie funkcjonowało 35 855 rodzin zastępczych oraz 685 rodzinnych domów dziecka.

W Małopolsce łącznie opieką objęto 2892 dzieci pozbawionych całkowicie lub częściowo opieki rodziny naturalnej (w Polsce było ich w tym czasie 55 486). W naszym województwie funkcję pieczy zastępczej pełniło 1115 małżeństw i 850 osób samotnych. Najwięcej dzieci umieszczonych w pieczy rodzinnej mieszkało w Krakowie, a najmniej w powiecie myślenickim.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje