poniedziałek, 10 stycznia 2022 13:56

Prezent od rządu na ferie to kwarantanna? Burmistrz Wieliczki o powrocie dzieci do szkół: dla mnie "głupota"

Autor Marzena Gitler
Prezent od rządu na ferie to kwarantanna? Burmistrz Wieliczki o powrocie dzieci do szkół: dla mnie "głupota"

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł skomentował decyzję o powrocie dzieci do szkół tuż przed feriami. "Zamykacie szkoły kilka dni przed planowaną przerwą świąteczną i teraz wysłanie dzieci kilka dni przed feriami w naszym regionie. Może to spróbujecie nam wytłumaczyć... dla mnie "głupota" - napisał, adresując swoje słowa do ministra zdrowia.

Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki w komentarzach pod swoim postem zdradził, że spędził święta na kwarantannie. Można się domyśleć, że z powodu kontaktu z koronawirusem w szkole, bo bardzo emocjonalnie skomentował decyzję o powrocie dzieci do szkół tuż przed feriami. Obawia się, że tych kilka dni wystarczy, aby dużo z nich również trafiło na kwarantannę i spędziło wolne dni zamknięte w swoich domach. "Prezent od rządu na ferie... kwarantanna. Można powiedzieć ... znów blisko jesteśmy kwarantanny. Dziś Minister Zdrowia ogłosił rano kolejny czarny scenariusz, wzrost zachorowań oraz kolejne osoby śmiertelne i "wciągnął wnioski", postanowił wysłać po przerwie dzieci do szkoły. Pozwolę sobie przypomnieć, że jest gorzej niż kilka tygodni temu gdy zamykał szkoły. Tak sobie dziś myślę, że teraz chyba planuje abyśmy ferie zimowe spędzili tak jak Święta Bożego Narodzenia na rodzinnej  KWARANTANNlE, znów próbuję to wszystko zrozumieć. Panie Ministrze dla przypomnienia kilka  faktów: zamykacie szkoły kilka dni przed planowaną przerwą świąteczną i teraz wysłanie dzieci kilka dni przed feriami w naszym regionie. Może to spróbujecie nam wytłumaczyć... dla mnie "głupota", tak jak rok temu wszyscy dostarczaliśmy mieszkańcom maseczki, a za kilka dni zostało ogłoszone przez Premiera, że maseczek nie trzeba nosić.

Panie Ministrze, wystarczy tylko poczytać rozporządzenia, które publikujecie i przypomnieć sobie a zarazem policzyć okres obowiązkowej kwarantanny w przypadku styczności np. dziecka z osobą zakażoną i zrozumiecie, że tak jak w trakcie świąt fundujecie nam na ferie rodzinną kwarantannę. Dziś już się boję ile klas odeślę na naukę zdalną a ile rodzin równocześnie dodatkowo dostanie kwarantannę. I po co to ryzyko. Tylko proszę nie mówić, że trudno to zrozumieć... bo naprawdę łatwiej niż politykę rządu w stosunku do działań w czasie pandemii" - napisał Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki i przedstawiciel Ruch Samorządowego Tak dla Polski.

Prezent od rządu na ferie... kwarantanna. Można powiedzieć ...znów blisko jesteśmy kwarantanny. Dziś Minister Zdrowia...

Opublikowany przez Artura Kozioł Niedziela, 9 stycznia 2022

Post włodarza Wieliczki wywołał dużo komentarzy i ma sporo udostępnień. Mieszkańcy gminy Wieliczka w większości zgadzają się z oceną sytuacji przez burmistrza. "po takiej przerwie i przed samymi feriami to bardzo kiepski pomysł. Połowa dzieci może spędzić ferie w domu na kwarantannie, dlatego w pełni popieram słowa Pana Burmistrza" - czytamy we wpisach, "w województwach, które ferie zaczynają za tydzień posłanie dzisiaj dzieci do szkoły (po klasyfikacji) było kompletnie bez sensu" skomentował ktoś inny. Są też tacy, którzy uważają, że dzieciom potrzebny jest kontakt z rówieśnikami i nauka stacjonarna: "A ja się nie zgadzam z pomysłem prowadzenia nauki zdalnej bo to jest totalne nieporozumienie i cofanie dzieci w rozwoju zarówno psychologicznym jak i naukowym. Kwestia ferii to akurat wypada u nas. Są regiony gdzie ferie zaczynają się później.. Są już szczepienia dla 5+, zresztą do szczepień sam Pan nawołuje z czym akurat się w pełni zgadzam.." - skomentował jeden z użytkowników, a inny zapytał:  "To mają w ogóle nie chodzić do szkoły bo się narażają widzę co się dzieje dzieciaki spotykają się wszędzie na boiskach w parkach i tam się nie narażają".

Warto dodać, że w województwie małopolskim obecnie na kwarantannie przebywa 15,4 tys. osób. 19 grudnia, zanim dzieci przeszły na nauczanie zdalne (które obowiązywało od 20 grudnia do 9 stycznia) na kwarantannie przebywało 43,8 tys. osób. Liczba nowych przypadków w Małopolsce wciąż nie spada, a tendencja jest nadal wzrostowa. Ferie w naszym województwie rozpoczną się już 17 stycznia i potrwają dwa tygodnie. Dzieci wracają więc do szkoły na 5 dni, i te pięć dni mogą zaważyć, czy spędzą je normalnie, na wypoczynku, czy właśnie uziemione w domu po kontakcie z zakażonym rówieśnikiem.

fot. UMiG Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka