poniedziałek, 23 sierpnia 2021 13:44

Proszowice dostaną pieniądze na usuwanie skutków podtopień

Autor Marzena Gitler
Proszowice dostaną pieniądze na usuwanie skutków podtopień

Radni województwa małopolskiego zadecydowali pomocy finansowej na rzecz gmin dotkniętych klęską ulewnych deszczy w lipcu i sierpniu tego roku. Dotacja z budżetu województwa trafi też do gminy Proszowice.

Przypomnijmy, w wakacje silne ulewy nawiedziły powiat proszowicki trzykrotnie. Podczas burzy 22 czerwca strażacy otrzymali 38 zdarzeń, głównie powalone drzewa oraz jeden zerwany dach w miejscowości Łyszkowice, nikt nie odniósł obrażeń. Najwięcej zdarzeń odnotowano w Gminie Koniusza. Silna burza z dużymi opadami rozpętała się także nad powiatem proszowickim 16 lipca. Jednostki OSP interweniowały m.in w Posiłowie, Klimontowie, Czajęczycach i Nowym Brzesku. Około godziny 22:00 zaczął wylewać potok Kościelecki i sytuacja stawał się coraz trudniejsza. Przed północą niektóre odcinki dróg, między innymi Przezwody – Kościelec i Klimontów - Stara Wieś stały się nieprzejezdne z powodu zalania – płynęły nimi woda i błoto, a strażacy kierowali jadące auta na objazdy.

Najbardziej jednak dała się we znaki nocna ulewa z 5 na 6 sierpnia. Wylały lokalne potoki w Kowali, Klimontowie na Starej Wsi, a na Niwach w Szczytnikach rozlała się Klimontówka. Woda dała się we znaki również w Czajęczycach, gdzie strażacy musieli wypompowywać wodę z posesji. Nad ranem bardzo wysoki poziom osiągnęły rzeki Szreniawa i Ścieklec. Woda zalała część ogródków działkowych. Całkowicie zalane zostało również pobliskie boczne boisko Proszowianki i częściowo podtopiony został park. Wzbierająca woda zalała parking między halą sportową a pływalnią w Proszowicach. W rejonie Proszowic najtrudniej było w Makocicach, Stogniowicach, Gniazdowicach. Szreniawa rozlała się też w Przesławicach w gminie Koniusza.

W sobotę 7 sierpnia usuwano zatory na Szreniawie spowodowane przez przewrócone drzewa. Ale woda w rzece Szreniawie przekroczyła stan alarmowy po opadach deszczu w nocy z niedzieli (8 sierpnia) na poniedziałek. Pod wodą znalazły się tereny przy MOSiR. 9 sierpnia Zarządzeniem Burmistrza Gminy i Miasta Proszowice wprowadzono stan alarmu przeciwpowodziowego.

Woda podtopiła nie tylko Proszowice, zgłoszenia do straży pożarnej napływały z całego powiatu. Strażacy interweniowali około 40 razy, głównie z powodu zalanych piwnic i podtopionych posesji.

Na naprawę uszkodzonych obiektów, dróg i przepustów Gmina Proszowice zwróciła się po pomoc do województwa Małopolskiego. 19 sierpnia, na nadzwyczajnej sesji sejmiku małopolskiego radni wojewódzcy zadecydowali o przeznaczeniu 1,65 mln zł na pomoc finansową dla gmin dotkniętych klęską ulewnych deszczy w lipcu i sierpniu tego roku. 150 tys. zł trafi do  gminy i miasta Proszowice. To środki na odbudowę infrastruktury drogowej i sportowo-rekreacyjnej.

fot. PSP Proszowice

Proszowice - najnowsze informacje