Czy jesteśmy społeczeństwem ekologicznym? Może tak? Jedni segregują śmieci, dbają o środowisko, o otaczający nas świat, a inni tego nie robią. Moim zdaniem, trochę chęci i można! Wielu z nas twierdzi, że ekologia to nic ważnego, a osoby dbające o przyrodę uważane są za dziwaków. Całe szczęście, że tych „dziwaków” jest coraz więcej.
Co roku, od 25 lat, organizowana jest ogólnopolska akcja Sprzątanie Świata. Od wielu lat bierzemy w niej udział w różnych formach. Oczywiście jest to działanie symboliczne. W każdy trzeci weekend września akcentujemy tę akcję, a przez cały rok pamiętamy i dajemy przykład ekologicznego zachowania. Wychowanie w duchu ekologicznym zaczyna się w domu, a potem rozwijamy je w przedszkolu, w szkole poprzez lokalną aktywność na tym polu.
W tym roku sprzątaliśmy pobliski las. Uczniowie naszej szkoły są świadomi, jaką rolę w przyrodzie odgrywają drzewa i jaka jest ich użyteczność dla człowieka.
Niestety wielu mieszkańców Przeciszowa o tym nie pamięta. W tym roku, chodząc po lesie i sprzątając drobne śmieci zaobserwowaliśmy niepokojące zjawisko. Czasami trasa naszej wędrówki wiodła pośród plastikowych butelek czy puszek aluminiowych. Od razu zorientowaliśmy się, że był to szlak wyznaczony przez ludzi nie mających pojęcia o ekologii. A na koniec zobaczyliśmy dzikie wysypiska śmieci. Taki widok budzi przerażenie! Nasze sprzątanie zakończyło się odkryciem nowego dla nas problemu! Przyszliśmy do szkoły i zaczęliśmy szukać informacji o dzikich wysypiskach śmieci, które bardzo negatywnie wpływają na środowisko, życie ludzi i zwierząt. A wiele osób przechodzi koło nich, nie reagując. Nie powinniśmy udawać, że takie miejsca nie istnieją! Musimy być świadomi, że składowanie śmieci w sposób nielegalny grozi karą grzywny lub ograniczeniem wolności. Naszym obowiązkiem jest przekazywanie tej wiedzy otoczeniu.
Zastanawialiśmy się skąd te śmieci i dlaczego tam są? Niestety czas wakacji dla naszych lasów nie jest dobrym czasem. Chętnie wyruszamy w miejsca rekreacyjne, zostawiając za sobą śmieci, i w lasach, i wzdłuż dróg, na brzegach rzek, nad jeziorem i chyba ci „śmieciarze” nadal nie zdaja sobie sprawy z tego, że robią zły prezent przyrodzie, eufemizm, bo gdyby nazwać rzecz po imieniu to tak naprawdę wyrządzają przyrodzie ogromną krzywdę. Nowoczesny Europejczyk musi wiedzieć, co robić ze śmieciami, musi segregować opakowania z plastiku, szkła, metalu, papieru oraz odpadów niebezpiecznych, czyli baterii, przeterminowanych lekarstw czy zużytych urządzeń elektronicznych. W tym roku sprzątamy Polskę pod hasłem „Akcja – segregacja”. Myślę, że przypominania nigdy dość, czyli plastik do żółtego pojemnika …
Wędrując po lesie pamiętaliśmy o cechach dobrego przyrodnika i zasadach zachowania w tym miejscu. Poruszaliśmy się po wyznaczonych szlakach i zachowywaliśmy się cicho. Nasza szkoła prowadzi wiele działań mających na celu podniesienie świadomości społecznej uczniów, często przebiegają one równolegle. Od wielu lat współpracujemy z Kołem Łowieckim Sokół w Oświęcimiu. W ramach zajęć koła przyrodniczego uczniowie wraz z myśliwymi prowadzą zbiórkę żołędzi, szyszek i kasztanów. Zbieranie tych owoców odbywa się często w lesie. Ponieważ uczestniczymy w konkursie Odblaskowa Szkoła, dlatego podczas akcji Sprzątanie Świata i zbiórce pokarmu dla zwierząt, młodzi ekolodzy założyli odblaskowe elementy i kamizelki, aby bezpiecznie poruszać się po drodze. Dla uczniów naszej szkoły kamizelka to nieodzowny element stroju podczas wszelkich wycieczek, spacerów i innych wyjść. Tym razem do lasu. Pamiętając, że nasza szkoła już 9. raz bierze udział w konkursie Odblaskowa Szkoła, ubraliśmy kamizelki odblaskowe, aby być widocznym. Jest to ważne zwłaszcza teraz, gdy jesienna słota i szybko zapadający zmierzch pogarszają warunki widoczności.
Dzięki współpracy z myśliwymi uczniowie poznają zwierzęta, jakie żyją w naszych okolicznych lasach. Dzieci mogą zobaczyć, że myśliwi nie tylko polują na zwierzynę, ale też przede wszystkim zabezpieczają zwierzęta na zimę budując paśniki i dokarmiając je w zimie. Młodzież poznaje również łowieckie zwyczaje, które od lat zgodnie z tradycją są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Organizując takie przedsięwzięcia uświadamiamy uczniom, że aby cieszyć się przyrodą nie wystarczy jej tylko obserwować, lecz trzeba o nią aktywnie dbać.
A na koniec mała wycieczka w przeszłość… Siedzimy na mchu, otacza nas las sosen, świerków, brzóz, dębów. Wokół gęste runo, paprocie, porosty, trawy. Między drzewami przebiegają dziki, zając szarak. Słychać dzięcioła, przelatuje sikorka, dudek. Obrazy zmieniają się jak w kalejdoskopie - piękny widok, cudowny zapach, kojące dźwięki. Odpoczywamy! A teraz spojrzenie w przyszłość… Zwierzęta są smutne, głodne, runo ubogie, wokół smród.
Musimy być świadomi, że przyszłość zależy od nas. Zachowania ekologiczne musimy wdrażać w życie już w domu rodzinnym. I musimy pamiętać, że wymagając od innych, sami powinniśmy z czystym sumieniem spojrzeć przyrodzie w oczy. Pamiętajmy – w pięknym otoczeniu mamy dobry nastrój, a przez to sami stajemy się piękniejsi!
Tekst/Foto: Szkoła Podstawowa Nr 1 im. I. Fika w Przeciszowie M. Matyja, E. Sulikiewicz