czwartek, 3 lutego 2022 11:00

Przełom w walce z COVID-19? Ochroni nas ta popularna roślina?

Autor Katarzyna Jamróz
Przełom w walce z COVID-19? Ochroni nas ta popularna roślina?

Najnowsze badania wskazują, że jeden ze związków znajdujących się w rozmarynie może skutecznie przeciwdziałać wirusowi SARS-CoV-2. Eksperyment potwierdził jego skuteczność przeciw wszystkim odmianom wirusa.

Naukowcy z Scripps Research znaleźli dowody na to, że rozmaryn może być skuteczną bronią przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, odpowiedzialnemu za aktualną pandemię. Badacze zwracają uwagę na to, że roślina jest bogata w kwas karnozowy, który jest niesamowicie skuteczny w walce z chorobami wirusowymi.

Kwas karnozowy – nowa broń przeciwko COVID-19

Na początku stycznia na łamach czasopisma naukowego Antioxidants zostało opublikowane badanie przeprowadzone przez naukowców ze Scripps Research. Znaleźli oni dowody na to, że kwas karnozowy zawarty w rozmarynie może okazać się skuteczną ochroną przed wirusem SARS-CoV-2. Z opisu wynika, że związek może być w stanie zablokować interakcję między białkiem S, a białkiem receptorowym ACE2, z którego wirus korzysta, by wedrzeć się do ludzkiego organizmu.

– Uważamy, że kwas karnozowy lub jego zoptymalizowana pochodna jest warta zbadania pod kątem potencjalnie taniego, bezpiecznego i efektywnego sposobu leczenia COVID-19 i innych zaburzeń związanych z chorobami zapalnymi

– podkreślił prof. Stuart Lipton ze Scripps Research.

Rozmaryn na COVID-19 i nie tylko

Badania z wcześniejszych lat pokazały już użyteczność rozmarynu w medycynie. W 2016 roku zespół Liptona wykazał, że kwas karnozowy jest skuteczny przy zmniejszaniu objawów typowych dla Alzheimera. Jest to spowodowane tym, że aktywuje on przeciwzapalną kaskadę sygnałową nazwaną szlakiem Nrf2.

Teraz wykorzystano ten związek do walki z COVID-19. Okazuje się, że u myszy, którym podano kwas karnozowy zaobserwowano złagodzenie stanu zapalnego i zminimalizowanie objawów choroby.

Fot./Ilustracyjne

koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje