poniedziałek, 3 lipca 2023 14:50

Przepyszne potrawy i kapela Ciupaga w Targowisku [WIDEO]

Autor Marzena Gitler
Przepyszne potrawy i kapela Ciupaga w Targowisku [WIDEO]

Koła gospodyń wiejskich z powiatu wielickiego spotkały się na kulinarnym konkursie Letni Festiwal Smaków - Bitwa Regionów, połączonym z III Powiatowym Zjazdem KGW. Prezentem od organizatorów był koncert góralskiej kapeli Ciupaga.

W piątkowy wieczór, 30 czerwca na boisku sportowym LKS „Targowianka”  przy remizie strażackiej w Targowisku odbyły się powiatowe eliminacje ogólnopolskiego konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich Bitwa Regionów. Dodatkowo stowarzyszenia zrzeszające mieszkańców poszczególnych wiosek rywalizowały o zwycięstwo w konkursie ciasta, w którym nagrody ufundował Powiat Wielicki i sponsorzy.

Ubrane w przepiękne stroje gospodynie i gospodarze, którym czasami towarzyszyły dzieci i wnuki, częstowały tradycyjnymi przysmakami przy przystrojonych stoiskach. Nie zawiedli mieszkańcy Targowiska, wraz z włodarzem Kłaja Zbigniewem Strączkiem. Przy zadaszonych stolikach odbywała się prawdziwa uczta smaków. Przygotowane dania oparte na zdrowych, tradycyjnych produktach próbowało jury, które tworzyli zaproszeni goście. Byli wśród nich senator Włodzimierz Bernacki, posłanka Urszula Rusecka, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka i starosta powiatu wielickiego Adam Kociołek oraz dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich UMWM Roman Wcisło i radni Powiatu Wielickiego.

Czas oczekiwania na werdykt się nie dłużył, bo do tańca porwała Kapela Góralska Ciupaga. Nie zabrakło lubianych przebojów, nic więc dziwnego, że we wspólnym korowodzie bawili się i politycy i samorządowcy, i mieszkańcy.

Pierwsze miejsce i awans do etapu wojewódzkiego Bitwy Regionów zdobyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Szarowie. Drugie miejsce zajęły gospodynie z Podłęża, a trzecie Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Zabierzowskiej.

Konkurs na Najsmaczniejsze ciasto ucierane z owocami wygrały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Gruszki, drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Podłęża, a trzecie Koło Gospodyń Wiejskich z Gdowa. Zwycięskie Koła otrzymały bony o wartości 1000 złotych, które ufundował Powiat Wielicki.

Koła Gospodyń Wiejskich, które wzięły udział w konkursie otrzymały dodatkowo nagrody rzeczowe przekazane przez Kopalnię Soli „Wieliczka” i piękne albumy od senatora Włodzimierza Bernackiego. Nagrody wręczali posłanka Urszula Rusecka, starosta wielicki Adam Kociołek, wicestarosta Henryk Gawor, członkowie Zarządu: Aleksandra Ślusarek oraz Stanisław Kyrc, sekretarz Powiatu Rafał Ślęczka oraz radni powiatu wielickiego:Jadwiga Skoczek i Piotr Wajda.

Za najpiękniejsze wianki kosz solnych kosmetyków, który ufundowała Kopalnia Soli „Wieliczka” przekazał paniom z KGW w Woli Zabierzowskiej dyrektor Marek Burda, a posłanka Urszula Rusecka i wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka ufundowali nagrody w konkursie na najlepszą przyśpiewkę Festiwalu, które trafiły do KGW Kokotów i Szarów.

inf. i fot. Powiat Wielicki

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka