wtorek, 2 marca 2021 19:10

Rabka-Zdrój: 85 tys. złotych! Tyle kosztowała 80-latkę nowa metoda oszustów

Autor Mirosław Haładyj
Rabka-Zdrój: 85 tys. złotych! Tyle kosztowała 80-latkę nowa metoda oszustów

Mieszkanka Rabki-Zdrój przekazała oszustom 85 tysięcy złotych, aby     pomóc siostrzenicy, która rzekomo spowodowała wypadek drogowy.

1 marca około godziny 14:00 na telefon stacjonarny 80-letniej mieszkanki Rabki-Zdroju zadzwoniła z nieznanego numeru kobieta, która przekazała, że szuka kontaktu z rodziną siostrzenicy seniorki. Oszustka powiedziała, że siostrzenica na   przejściu dla pieszych potrąciła dziewczynkę, która została przewieziona do szpitala w ciężkim stanie. Oszustka przekonywała seniorkę, że potrzebne jest 40 tysięcy złotych na adwokata, aby siostrzenica, która obecnie jest w komisariacie, nie została aresztowana i mogła zeznawać z wolnej stopy.

Przejęta całą historią 80-latka postanowiła pomóc i przekazać pieniądze. Zadzwoniła jeszcze do swojej siostry, która, słysząc historię, utwierdziła seniorkę w przekonaniu, że „pieniądze należy przekazać i nie ma innego wyjścia”. Początkowo rozmówczyni miała odebrać gotówkę w domu kobiety, jednak ostatecznie spotkały się w rejonie jednego ze sklepów na terenie Rabki-Zdroju. Tam 80-latka przekazała oszustce 40 tysięcy złotych, po czym wróciła do domu. Po kilku godzinach ta sama kobieta ponownie zadzwoniła do seniorki i w rozmowie powiedziała, że potrącona dziewczynka zmarła i rosną koszty adwokata. Zażądała tym razem 100 tysięcy złotych. Seniorka nie miała tak dużych pieniędzy i postanowiła przekazać wszystko co miała czyli 45 tysięcy złotych.

Oszustka tym razem kazała 80-latce przyjechać taksówką do oddalonego o kilkanaście kilometrów Jordanowa. Przerażona kobieta zabrała resztę pieniędzy i taksówką pojechała na wskazane miejsce, gdzie przekazała gotówkę oszustce. Z poleceniem oczekiwania na telefon w sprawie siostrzenicy seniorka wróciła do domu. Oszustka już nie zadzwoniła do 80-latki, więc ta zaniepokojona zadzwoniła do członków rodziny. Okazało się, że u siostrzenicy wszystko było w porządku  i nie spowodowała żadnego wypadku. Wtedy dotarło do kobiety, że została oszukana przez oszustkę i o wszystkim powiadomiła policję.

– Apelujemy o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi. Nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom obcym. Prosimy wnuków, synów, córki i członków rodziny o rozmowę z osobami starszymi, informowanie seniorów o metodach działania oszustów i wypracowanie schematu działania, jeżeli odbiorą telefon z prośbą o przekazanie pieniędzy

– piszą policjanci.

Inf.: KPP Nowy Targ
Fot.: Photo by Vladimir Soares on Unsplash

Podhale

Podhale - najnowsze informacje