środa, 3 lipca 2019 12:31

Ratownicy z Dąbrowy Tarnowskiej Mistrzami Polski w Tarnowie

Autor Marzena Gitler
Ratownicy z Dąbrowy Tarnowskiej Mistrzami Polski w Tarnowie

Wybuch na hali produkcyjnej Zakładów Mechanicznych, wypadek motocyklowy dziecka, zawał serca oraz poród w autobusie - to niektóre zadania, jakie czekały na 21 drużyn najlepszych w Polsce ratowników medycznych, którzy rywalizowali w Tarnowie. Tytuł mistrza zdobyli ratownicy z Dąbrowy Tarnowskiej.

Mistrzostwa zainaugurowano w poniedziałek, 17 czerwca w Urzędzie Wojewódzkim przy al. Solidarności, a uroczystemu otwarciu towarzyszył recital zespołu „Monk” oraz specjalistyczne seminarium. W zawodach swoje umiejętności udowodniły zespoły reprezentujące: Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, PSPR SPZ w Mielcu (Załoga 1 i 2), Krakowskie Pogotowie Ratunkowe (Załoga 1 i 2), Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SP ZOZ w Warszawie, Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie (Załoga 1 i 2), Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej, Bielskie Pogotowie Ratunkowe, Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe, Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie, Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łomży, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku, Szpital Specjalistyczny im. H. Klimontowicza w Gorlicach, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, SPZOZ Puławy, Szpital Wojewódzki Bielsko-Biała, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Garwolinie oraz Szpital Powiatowy w Chrzanowie.

Zawody odbywały się pod patronatem Wojewody Małopolskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego, Starosty Tarnowskiego oraz Prezydenta Miasta Tarnowa. Zadania dla zespołów ratowniczych zorganizowano w różnych częściach miasta. 18 czerwca zawody odbywały się na terenie ZMT. Symulowane zdarzenie medyczne było związane z potencjalnym zagrożeniem wynikającym z profilu produkcji zakładu. Zdecydowano się więc na symulację eksplozji. Każda z 21 jednostek pogotowia ratunkowego kolejno wjeżdżała do wskazanego punktu w obszarze zakładu i wykonywała czynności ratownicze. W celu oceny przebiegu czynności mierzono czas interwencji służb ratunkowych. Ponadto zwracano uwagę prawidłowe wykonywanie czynności ratowniczych czy poprawność podejmowanych decyzji przez ekipy ratunkowe.

Dodatkowo na sali wystawowej Show-Room ZTM dla uczestników mistrzostw oraz przybyłych na wydarzenie gości przygotowano ekspozycję broni. Wystawa zawierała standardowe eksponaty, tj.: 40 mm ręczny granatnik powtarzalny RGP-40 a także 60 mm lekki moździerz piechoty LMP-2017, karabiny wyborowe i karabiny maszynowe.

Zakończenie mistrzostw odbyło się 19 czerwca o godz. 10.30 w Amfiteatrze Letnim przy ul. Kopernika, a poprzedził je uroczysty przejazd ambulansów z hotelu „Tarnovia” na ul. Wałową.

Zawody wygrała ekipa z Dąbrowy Tarnowskiej w składzie: Piotr Zabiegała, Katarzyna Kózka i Damian Węgiel. Drugie miejsce zajęli ratownicy ze Szczecina, trzecie z Krakowa.

Organizatorem zawodów była Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie.

inf. i foto: PSPR w Tarnowie

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje