W Starostwie Powiatowym w Bochni odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Starosty Bocheńskiego, Adama Korty, zwołane w związku z pojawieniem się ogniska rzekomego pomoru drobiu na terenie Gminy Bochnia. Sztab wojewódzki zwołał też wojewoda Krzysztof Klęczar.
Niebezpieczna choroba
W Wojniczu (powiat tarnowski) i Dąbrowicy (powiat bocheński) potwierdzono ogniska choroby zakaźnej o nazwie rzekomy pomór drobiu (Newcastle disease, ND). W tej sprawie wojewoda małopolski zwołał posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Eksperci zapewniają, że choroba nie jest groźna dla ludzi, jednak stanowi poważny problem dla branży drobiarskiej. Na terenie powiatu tarnowskiego, brzeskiego i miasta Tarnowa został wprowadzony obszar zapowietrzony.
Rzekomy pomór drobiu, czyli choroba Newcastle (ang. Newcastle Disease – ND), jest jedną z najgroźniejszych chorób wirusowych występujących u drobiu obok ptasiej grypy. Znajduje się na liście chorób podlegających obowiązkowi zgłaszania i zwalczania w krajach UE. Chorobę wywołują różne szczepy wirusów. Najbardziej niebezpieczne są szczepy wielogeniczne (vNDV), które wywołują ostrą postać choroby przebiegającą z wysoką śmiertelnością (do 100 proc.). Choroba może przybierać postać jelitową, z charakterystycznymi zmianami w układzie pokarmowym (owrzodzenia, wybroczyny w obrębie jelit i żołądka), objawami ze strony układu nerwowego (drżenia mięśni, porażenia nóg i skrzydeł, skręty szyi). U niosek występuje gwałtowny spadek nieśności i pojawiają się jaja z depigmentacją.
Obrady w Bochni
W obradach w bocheńskim starostwie uczestniczyli Powiatowy Inspektor Weterynarii, dr Wacław Czaja, wójtowie i burmistrzowie, przedstawiciele gmin Powiatu Bocheńskiego, a także przedstawiciele Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej. Głównym tematem spotkania była analiza sytuacji związanej z wykryciem ogniska rzekomego pomoru drobiu w jednym z prywatnych gospodarstw na terenie Gminy Bochnia.
Podczas obrad Powiatowy Inspektor Weterynarii przedstawił aktualny stan epidemiologiczny, obowiązujące procedury oraz zalecenia dotyczące bioasekuracji dla hodowców drobiu. Inspektor poinformował również o przygotowaniu rozporządzenia dotyczącego środków zwalczania choroby, które zostało przesłane do Wojewody Małopolskiego, a które 15 stycznia zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego i jest do pobrania w załączniku.
Reaguje wojewoda
8 stycznia 2025 roku Wojewoda Małopolski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania rzekomego pomoru drobiu (ND) na terenie powiatu tarnowskiego, brzeskiego i miasta Tarnowa. Rozporządzenie to będzie obowiązywać do odwołania. Na mocy rozporządzenia wprowadzony został obszar zapowietrzony rzekomym pomorem drobiu i zagrożony rzekomym pomorem drobiu. W obszarach tych obowiązują konkretne środki ostrożności takie jak np. – w obszarze zapowietrzonym – nakaz utrzymywania drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu (oddzielnie od innych zwierząt – w tym zwierząt dzikich), w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym zamkniętym miejscu w gospodarstwie.
W Polsce w roku 2024 stwierdzono 21 ognisk ND u drobiu i 8 ognisk tej choroby u ptaków utrzymywanych w niewoli (w tym jedno w Małopolsce). W 2025 r. stwierdzono już 7 ognisk u drobiu i 6 ognisk u ptaków utrzymywanych w niewoli.
– Apeluję do wszystkich hodowców drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa rzekomego pomoru drobiu do gospodarstwa – mówi małopolski wojewódzki lekarz weterynarii Lech Pankiewicz.
Bieżąca sytuacja związana z zagrożeniem wystąpienia na terenie województwa małopolskiego chorób zakaźnych u zwierząt była tematem posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwołanego przez wojewodę małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara. 22 stycznia w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie wzięli udział: przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie,zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Marcin Głogowski, małopolski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Andrzej Hawranek, dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcin Siudziński oraz dyrektorzy wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
- Jeżeli hodowca drobiu zaobserwuje objawy kliniczne mogące wskazywać na zarażenie wirusem rzekomego pomoru drobiu, takie jak: zwiększona śmiertelność, apatia, spadek pobierania paszy i wody, duszność, wypływ wydzieliny z nosa i oczu, obrzęk głowy, biegunka, nagły spadek nieśności, tzw. „lanie jaj” (jaja mogą mieć bardzo cienką skorupkę bądź być zdeformowane), objawy neurologiczne: drżenia, skręt głowy i szyi, paraliż kończyn, powinien niezwłocznie poinformować lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii - informuje urząd wojewódzki. – Są to informacje istotne zarówno dla hodowców, jak i wszystkich osób związanych z sektorem rolnym. Należy zaznaczyć, że żadna z tych chorób nie jest groźna dla ludzi. Kluczowe znaczenie ma tu zwiększanie świadomości na temat tych chorób oraz szybkie i sprawne zwalczanie ich, gdy pojawi się zagrożenie – mówił wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar.
Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował, że na rynku dostępne są szczepionki przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu (ND) oraz zachęcił do przeprowadzania szczepień.
Podstawowe zalecenia
Do podstawowych środków bezpieczeństwa biologicznego należą:
- zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem zwierząt dzikich, w szczególności dzikiego ptactwa;
- karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków inwentarskich;
- stosowanie odzieży i obuwia ochronnego dedykowanego wyłącznie do obsługi drobiu, stosowanie środków higieny, w tym mycie rąk wodą z mydłem przed wykonywaniem czynności związanych z karmieniem i pojeniem ptaków;
- wyłożenie mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób, a także zapewnienia utrzymania skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.
Na obszarze zapowietrzonym wprowadzone zostały też zakazy, m.in.:
- przemieszczania utrzymywanych ptaków z zakładów i do zakładów;
- odnowy populacji ptaków łownych;
- organizowania wystaw, targów, pokazów i innych zgromadzeń utrzymywanych ptaków, w tym ich pozyskiwania i rozpowszechniania;
- przemieszczania jaj wylęgowych z zakładów;
- przemieszczania świeżego mięsa i podrobów, pochodzących od utrzymywanych ptaków i ptaków dzikich z rzeźni lub zakładów obróbki dziczyzny.
fot. Pixabay