środa, 9 grudnia 2020 11:10

Rekordowe dofinansowanie dla Gminy Myślenice, ponad 22 miliony na inwestycje!

Autor Wiktoria Mitura
Rekordowe dofinansowanie dla Gminy Myślenice, ponad 22 miliony na inwestycje!

Gmina Myślenice przoduje w skutecznym pozyskiwaniu środków zewnętrznych, a końcówka roku przyniosła kolejne świetne informacje dla mieszkańców! Rząd premiera Mateusza Morawieckiego rozstrzygnął wnioski samorządów o uzyskanie środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dofinansowanie w kwocie ponad 22 milionów złotych zasili miejski budżet Gminy Myślenice.

W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych do samorządów trafi łącznie ponad 12 mld zł bezzwrotnego wsparcia m.in. na projekty infrastrukturalne, edukacyjne, sportowe, czy środowiskowe. W sytuacji, gdy wiele gmin i powiatów boryka się z trudnościami finansowymi, dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji to tarcza dla samorządów. Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19.

- Wsparcie finansowe, które otrzymaliśmy jest największym w powiecie myślenickim i rekordowym dofinansowaniem w całym regionie. Dzięki niemu, zrealizujemy ważne inwestycje opiekuńcze, edukacyjne oraz sportowe, na które do tej pory nie było środków, a o które mieszkańcy zabiegali od kilkunastu lat. Otrzymana pomoc finansowa pozwoli jednocześnie na realizacje innych ważnych inwestycji w pozostałych miejscowościach ze środków własnych gminy – mówił Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice podczas konferencji prasowej.

Jeden z wniosków Gminy Myślenice, który uzyskał dofinansowanie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dotyczył budowy trzech obiektów infrastruktury sportowej i rekreacyjnej wraz z wyposażeniem. Dofinansowanie w łącznej kwocie 14 648 000 zł pokryje budowę: sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Drogini, sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Osieczanach oraz trzeciej niecki krytej pływalni w Centrum Wodnym AQUARIUS w Myślenicach. Szacowany koszt tych trzech inwestycji to 18,3 miliona złotych.

7,5 miliona złotych Gmina Myślenice pozyskała na budowę nowego Przedszkola Samorządowego w Jaworniku. Budynek zaprojektowano w centralnej części działki nr 1316/10 w Jaworniku wraz z pełnym zagospodarowaniem terenu, które obejmuje plac zabaw, parkingi, ciągi piesze, drogi wewnętrzne i ogrodzenie. Budynek obecnego przedszkola ma już ponad sto lat i jest w bardzo złym stanie sanitarno-technicznym. W nowoczesnej placówce planujemy utworzyć ponad 100 nowych miejsc dla dzieci.

- Szczególnie dziękuję panu posłowi Władysławowi Kurowskiemu oraz mojemu przyjacielowi prezesowi PKN Orlen Danielowi Obajtkowi, jak również pracownikom Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych oraz Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta i Gminy Myślenice. Dzięki wspólnej pracy całego zespołu możemy pochwalić się dzisiaj dużym sukcesem. Chciałbym podkreślić, że to największe środki rządowe jakie Gminie Myślenice udało pozyskać się kiedykolwiek na wydatki inwestycyjne. Dla zobrazowania to prawie 10% przyszłorocznego budżetu gminy Myślenice – wyjaśnia burmistrz Jarosław Szlachetka.

Gmina Myślenice obecnie oczekuje na pozwolenie na budowę nowego budynku przedszkola w Jaworniku. Po jego uzyskaniu z Starostwa Powiatowego zostanie ogłoszona procedura przetargowa, a następnie rozpoczną się prace budowlane. Pozostałe inwestycje są na etapie projektowania. Zakończenie wszystkich zadań planowane jest na drugą połowę 2022 roku.

W ramach drugiego naboru wniosków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych do samorządów z terenu powiatu myślenickiego trafiło 37 milionów złotych (22 mln zł dla Gminy Myślenice, 5 mln zł dla Gminy Pcim, 5 mln zł dla Gminy i Miasta Dobczyce, 1 mln zł dla Gminy Sułkowice oraz 4 mln zł dla Gminy Tokarnia). W pierwszym naborze gmina Myślenice otrzymała wsparcie w kwocie 5 518 743 zł. co daje łączną kwotę ponad 27 mln zł. bezzwrotnego wsparcia.

W konferencji wzięli udział oprócz burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Jarosława Szlachetki także sekretarz Gminy Myślenice Robert Pitala, skarbnik Gminy Myślenice Anita Kurdziel, Agnieszka Światowiec i Tomasz Sólnica z Wydziału Inwestycji oraz przedstawiciele jednostek, do których będzie skierowana pomoc finansowa – dyrektorzy szkół w Drogini i Osieczanach, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Jaworniku oraz dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, który administruje krytą pływalnię AQUARIUS.

Myślenice - najnowsze informacje