czwartek, 6 kwietnia 2023 09:27

Robert Makłowicz na niezwykłym wydarzeniu w Krakowie. "Gwarantuję Wam, że wsiąkniecie"

Autor Patryk Trzaska
Robert Makłowicz na niezwykłym wydarzeniu w Krakowie. "Gwarantuję Wam, że wsiąkniecie"

A gdyby tak, wybrać się na wirtualny spacer po stolicy Małopolski? Okazuje się, że może być to dużo prostsze, niż się wydaje. Muzeum Książąt Czartoryskich po raz pierwszy publicznie zaprezentowano nowa kolekcję internetową "Kraków-wow", poświęconą skarbom i atrakcjom naszego miasta. Na miejscu był również polski dziennikarz, krytyk kulinarny, pisarz, publicysta, a także podróżnik – Robert Makłowicz.

„Kraków-wow” to pierwsza polska kolekcja poświęcona miastu, która jest już dostępna dla internautów na całym świecie. Google Arts & Culture, we współpracy z 13 krakowskimi instytucjami kultury, udostępnia nową kolekcję online. Projekt „Kraków-wow” to wirtualna podróż po polskiej stolicy królów, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W kolekcji znaleźć można ponad 50 wystaw oraz obejrzeć 2 tysiące eksponatów, w tym zbroję młodzieńczą Zygmunta Augusta w 3D. Dzięki Street View internauci wybiorą się na wirtualny spacer po kopalni soli w Wieliczce, muzeum książąt Czartoryskich, prywatnych apartamentach królewskich na zamku królewskim na Wawelu czy Smoczej Jamie. Nie zabraknie również wyjątkowej atmosfery miasta, które rzadko zasypia i tętni kulturalnym życiem przez cały rok.

Projekt to wielowątkowa opowieść, która zabiera internautów w podróż ulicami Krakowa i przybliża kontekst kulturowy miasta. „Kraków-wow”pokazuje wirtualnie wyjątkowe miejsca, budynki, dzieła sztuki, festiwale, a także portrety słynnych krakowskich artystów, w tym lokalnej bohemy zgromadzonej wokół Piwnicy pod Baranami oraz Teatru im. Juliusza Słowackiego. Na wystawach uwiecznione zostały także detale dawnego życia codziennego – od obyczajów, strojów i rękodzieła po zabawki, tańce oraz mity i legendy.

W Muzeum Książąt Czartoryskich w obecności wielu gości ze świata kultury zaprezentowano po raz pierwszy "Kraków-wow". Na miejscu obecny był również kojarzony z Małopolską, Robert Makłowicz. "Dziś w krakowskim Muzeum Książąt Czartoryskich po raz pierwszy publicznie zaprezentowano nowa kolekcję internetową "Kraków-wow", poświęconą skarbom i atrakcjom naszego miasta, będącą częścią "Google Arts&Culture", projektu pokazującego najcenniejsze fragmenty ogólnoludzkiego dziedzictwa kulturowego. Rzecz dostępna jest dla internautów z całego świata, a gwarantuję Wam, że jak wejdziecie, wsiąkniecie. Do zobaczenia w Krakowie." – napisał na Facebooku.

Dziś w krakowskim Muzeum Książąt Czartoryskich po raz pierwszy publicznie zaprezentowano nowa kolekcję internetową "...

Opublikowany przez Roberta Makłowicza Wtorek, 4 kwietnia 2023
Kraków

Kraków - najnowsze informacje