niedziela, 10 września 2023 04:00

Rocznica zbombardowania pociągu pod Maszkienicami

Autor Katarzyna Jamróz
Rocznica zbombardowania pociągu pod Maszkienicami

W minioną niedzielę (3 września) w Maszkienicach odbyły się obchody tragicznego wydarzenia z początku II wojny światowej, czyli rocznicy zbombardowania przez niemieckie samoloty Luftwaffe nieuzbrojonego pociągu pod Maszkienicami.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji Ojczyzny i ku czci poległych na wojnie. Następnie zebrani udali na miejscowy cmentarz, gdzie została zaprezentowana część artystyczna w wykonaniu Karoliny Kotry i Nikoli Podstawskiej, zostały także złożone kwiaty i znicze.

Fot. UG Dębno

W uroczystości wzięli udział: Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski, Radny Gminy Dębno Michał Gruszkowski, sołtys Maszkienic Karol Piwowarski, Dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury Łukasz Przybyło, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Dorota Batko oraz przedstawiciele szkoły i rady sołeckiej.

Fot. UG Dębno

Do tragedii doszło w Maszkienicach w dniu 4 września 1939 roku, tam pasażerski pociąg oczekujący przed semaforem został zbombardowany przez niemieckie samoloty Luftwaffe. W wyniku ataku zginęło 50 osób, w tym kobiety i dzieci. Ranni zostali przewiezieni do miejscowego Domu Ludowego i opatrzeni.

Inf./Fot. UG Dębno

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje

Rozrywka