środa, 30 marca 2022 20:24

"Rosja jest dzisiaj krajem nazistowskim. Musi dojść do absolutnej izolacji tego państwa"

Autor Mirosław Haładyj
"Rosja jest dzisiaj krajem nazistowskim. Musi dojść do absolutnej izolacji tego państwa"

Rosja jest dzisiaj krajem nazistowskim, który wyznaczył sobie za cel zniszczenie narodu ukraińskiego – powiedział w środę mer Lwowa Andrij Sadowy. Zaapelował o całkowitą izolację Rosji i „niekolaborowanie z nazistami”.

Samorządowiec, łącząc się ze Lwowa, wystąpił podczas obrad grupy roboczej Komitetu Regionów ds. Ukrainy, które odbyły się w Brukseli.

– Rosja jest dzisiaj krajem nazistowskim, który wyznaczył sobie cel zniszczenie Ukrainy, zniszczenie narodu ukraińskiego i robi to z premedytacją. Rosjanie niszczą szpitale, przedszkola i szkoły. Nasz naród broni się dzielnie, bronimy każdego miasta, każdego miejsca

– podkreślił Sadowy.

Dodał, że w środę rosyjskie rakiety uderzyły w lwowskie fabryki, a w wyniku ataku ucierpieli ludzie.

Zwrócił przy tym uwagę, że „w mordowaniu Ukraińców uczestniczy tysiące obywateli rosyjskich”.

– Chciałbym jasno podkreślić, że ten kraj musi być zupełnie odizolowany. Współpracujący z Rosją, z organizacjami sportowymi, kulturalnymi, kolaborują z nazistami. Musi dojść do absolutnej izolacji tego kraju. Rosjanie muszą zapłacić jak najwyższą cenę, tak abyśmy my mogli przetrwać

– powiedział mer Lwowa.

Sadowy zapewniał, że Ukraińcy będą walczyć do końca, nie poddają się i nie oddadzą „ani metra swojego kraju”.

– Walczymy o wolność i demokrację, walczymy za cały świat

– oświadczył.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która przewodniczy pracom grupy roboczej ds. Ukrainy, podkreślała, że „to wszystko nie dzieje się gdzieś daleko”, a Lwów jest tylko 60-70 km od polskiej granicy i od granicy Unii Europejskiej. Według prezydent, Ukraińcy walczą o europejskie wartości.

– Jestem przekonana, że my, jako Europejczycy, powinniśmy czuć, że to jest wojna w Europie, że to jest wojna europejska. Powinniśmy robić wszystko, co możliwe, by zatrzymać, zakończyć tę tragedię i by wspierać Ukraińców w ich dążeniu do stania się częścią europejskiej rodziny, którą zresztą są

– mówiła Dulkiewicz.

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl zauważył, że w Europie w XXI wieku „putinowksa Rosja porywa ukraińskich samorządowców, merów wielu miast”. „Na pewno jest to starcie cywilizacji (…), dzisiaj musimy bezwzględnie mówić o przyjęciu Ukrainy do Unii Europejskiej” – zaznaczył.

Komitet Regionów jest unijnym organem doradczym, w którym zasiadają samorządowcy ze wszystkich 27 państw członkowskich UE.

Inf.: PAP

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje