środa, 31 lipca 2024 11:12

Wiemy kto zrobił najpiękniejszy bukiet i warkocz oraz Superwiązkę! Rozdano nagrody podczas XIV Małopolskiego Święta Czosnku

Autor Marzena Gitler
Wiemy kto zrobił najpiękniejszy bukiet i warkocz oraz Superwiązkę! Rozdano nagrody podczas XIV Małopolskiego Święta Czosnku

Kiermasz kulinarny i liczne konkursy skierowane do Kół Gospodyń Wiejskich zdominowały XIV Małopolskie Święto Czosnku, które odbyło się w Obrażejowicach w powiecie proszowickim. Wydarzenie przyciągnęło wielu miłośników małopolskiego czosnku i jego producentów

Smaki Małopolski

Organizatorami święta, zorganizowanego 28 lipca,  były Gminy Radziemice i Słomniki, które przygotowały dla uczestników prawdziwą ucztę smaków. Przedsięwzięcie, które promowało lokalnych producentów i ich wyroby, wsparło także  Województwo Małopolskie, którą na imprezie reprezentowała radna sejmiku Małgorzata Szostak.

Podczas czosnkowych dożynek można było skosztować różnorodnych potraw, takich jak zupy, sakiewki, faszerowane kaczki, chlebki ziołowe, placuszki cukiniowe, tarty, pasztety i wiele innych dań wzbogaconych smakiem czosnku.

Wielu uczestników, którzy wykazali się ogromną kreatywnością i pomysłowością, przyciągnęły konkursy na najpiękniejszy bukiet i warkocz czosnkowy oraz najsmaczniejszą potrawę. Święto było również okazją do wymiany doświadczeń przez producentów czosnku oraz prezentacji nowych technologii upraw.

Konkursy i zwycięzcy

Wydarzenie rozpoczęto mszą św. w kościele p.w. Trójcy Świętej w Łętkowicach, a oficjalne otwarcie miało miejsce na boisku sportowym przy remizie OSP w Obrażejowicach. Przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, okolicznych mieszkańców oraz producentów czosnku z całej Małopolski przywitali Marek Słowiński, wójt Radziemic, oraz Paweł Knafel, burmistrz Słomnik.

Małopolskę reprezentowały radna Małgorzata Szostak oraz Anna Glixelli, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego. Honorowy patronat nad świętem objął marszałek Łukasz Smółka.

Jednym z głównych konkursów było wyłonienie Superwiązki Polskiego Czosnku, który zorganizowała Małopolska Izba Rolniczą. Tytuł ten zdobyła wiązka o imponującej wadze dwóch kilogramów i 485 dekagramów.

W konkursie na najlepszą potrawę: I miejsce zajął KGW Łętkowice za zupę czosnkową, II miejsce – KGW Łętkowice-Kolonia za kaczkę faszerowaną, a III miejsce III – KGW Przemęczany za placuszki cukiniowe na dipie czosnkowym.

Najpiękniejszy bukiet z czosnku zrobiły panie z KGW Lelowice. II miejsce zdobył KGW Radziemice/Wola Gruszowska, a III KGW Muniakowice. Nie obeszło się bez rywalizacji o najpiękniejszy warkocz czosnkowy. Tu najlepsze były panie z KGW Przemęczany. Drugie miejsce zajął KGW Muniakowice, a trzecie - KGW Kępa.

Atrakcje i koncerty

Małopolskie Święto Czosnku urozmaiciły występy regionalnych zespołów ludowych, takich jak KGW Łętkowice-Kolonia, Ratajowianie z Ratajowa oraz orkiestra dęta Sygnał z Zielenic. Na scenie pojawiły się także zespoły muzyczne, w tym Top Girls, które dostarczyły uczestnikom dawkę muzyki disco polo.

Proszowice - najnowsze informacje

Rozrywka