piątek, 7 maja 2021 11:51

Rusza Punkt Szczepień Powszechnych w krakowskiej Tauron Arenie

Autor Aleksandra Tokarz
Rusza Punkt Szczepień Powszechnych w krakowskiej Tauron Arenie

Punkty Szczepień Powszechnych to kolejny etap realizacji Narodowego Programu Szczepień. Te są już w 13 małopolskich powiatach. Kolejny ruszył dzisiaj, w krakowskiej Tauron Arenie. Jego wydajność to nawet 2 tys. szczepień dziennie.

- Uruchamiamy 18. Punkt Szczepień Powszechnych w Małopolsce, o największym potencjale. Od początku pandemii zastanawialiśmy się, jak wykorzystać to miejsce do walki z epidemią. Teraz będzie tu miejsce, gdzie dziennie będzie mogło się zaszczepić nawet dwa tysiące osób – Punkt jest dobrze skomunikowany, z dogodnym parkingiem. To już trzeci duży Punkt Szczepień Powszechnych w Krakowie. To niezwykle istotne, bo właśnie tu wielu Małopolan przyjeżdża, aby się zaszczepić. To jest kluczowe z punktu widzenia turystyki i powrotu do normalności – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jak zapewnił przedstawiciel operatora prowadzącego szczepienia we wszystkich trzech krakowskich Punktach Szczepień Powszechnych – dyrektor Miejskiego Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie Łukasz Bartkowicz punkt w Tauron Arenie ma największe możliwości organizacyjne, jeśli chodzi o wykonywanie szczepień.

- Wskazywane wcześniej dwa tysiące dziennie to tylko stan dziś. Natomiast mamy tak wielkie możliwości organizacyjne, że jesteśmy w stanie szczepić o wiele większą liczbę osób chętnych. Pamiętajmy, że każda zaszczepiona osoba to duży krok, aby wrócić do normalnego funkcjonowania - dodał.

Przypomnijmy, wczoraj przekroczyliśmy milion szczepień w Małopolsce. W ciągu ostatniej doby wykonano 32 111 szczepień. Ich łączna liczba w Małopolsce wynosi zatem 1 015 937. W pełni zaszczepionych osób jest  266 192.

Najwięcej szczepień dotychczas wykonano w Krakowie: 429 433. To właśnie Kraków – pod względem liczby wykonanych szczepień – jest drugim po Warszawie miastem wojewódzkim w Polsce. Spośród małopolskich powiatów i miast na prawach powiatu Kraków ma najwyższą liczbę wykonanych szczepień na 1000 mieszkańców: 568. Kolejne dwa powiaty, w których ten wskaźnik jest najwyższy w Małopolsce, to powiat miechowski (480) i miasto Tarnów (309). Najmniej szczepień na 1000 mieszkańców wykonano w powiatach: tarnowskim (161), tatrzańskim (183), wadowickim (186).

koronawirus najnowsze informacje

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Kraków

Kraków - najnowsze informacje