sobota, 5 marca 2022 11:58

Ruszył sklep dla Ukraińców. Za artykuły płacą w nietypowy sposób

Autor Mirosław Haładyj
Ruszył sklep dla Ukraińców. Za artykuły płacą w nietypowy sposób

Dziś w Rybniku swoją działalność rozpoczął sklep "Półki dobra" dla ukraińskich uchodźców. Formą płatności będzie po prostu słowo "dziękuję".

„Półki dobra” (Полиці добра) to punkt pomocy rzeczowej, który przypomina zwykły sklep. Towary są tu poukładane na regałach według poszczególnych działów: odzież, artykuły spożywcze, chemiczne, opatrunkowe i wiele, wiele innych. Ubrania są posegregowane i wiszą na wieszakach, albo leżą poukładane na specjalnych stołach. Są przymierzalnie, lustra, lada, no i obsługa sklepu, która doradzi, pomoże dokonać wyboru. Różnica między „Półkami dobra”,  a zwykłym sklepem polega na tym, że tu środkiem płatniczym jest słowo dziękuję.

Z oferty „Półek dobra” będzie mogła skorzystać każda osoba, która może poświadczyć swój przyjazd do Polski z terenu Ukrainy po 24 lutego br.

– Idea sklepu zrodziła się wraz z kolejnymi osobami z Ukrainy, które zaczęły przyjeżdżać do naszego miasta. Zobaczyliśmy w oczach tych ludzi najpierw strach, bezradność, a potem... wstyd. Bo nagle okazuje się, że nie masz nic, dosłownie nic, poza tym, co na sobie

– opowiada Agnieszka Skupień rzecznik prasowy rybnickiego magistratu i dodaje:

– Zaczęliśmy szukać pomysłu na ofertę pomocy, która przywróci tym osobom godność i nie każe im szukać w stertach darów złożonych w jakimś garażu, czy na ulicy.  I tak wpadliśmy na pomysł specjalnego sklepu – mówi Skupień.

Towar do „sklepu” przygotowali rybniczanie, którzy w odruchu solidarności z Ukrainą przynieśli ubrania, artykuły spożywcze, chemiczne, opatrunkowe i wiele, wiele innych rzeczy. Część z podarunków mieszkańców Rybnika pojechała na Ukrainę, część została rozdysponowana gościom z Ukrainy w dniu przyjazdu, albo kilka dni po tym, jak już znaleźli tu swój dach nad głową.

„Półki dobra” zostały zorganizowane w salkach parafialnych kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku przy ulicy księdza Franciszka Brudnioka 5, dzięki życzliwości proboszcza tej parafii, ks. Marka Norasa.

– Szukaliśmy miejsca w centrum miasta, a nie mamy w śródmieściu wolnego lokalu, który spełniałby warunki tworzonego punktu, dlatego zaczęliśmy szukać wśród życzliwych ludzi i pierwszy pomysł okazał się trafiony

– śmieje się Wojciech Świerkosz zastępca prezydent miasta.  

– Reszta zrobiła się już prawie sama – łańcuszkiem szczęścia życzliwych ludzi, którzy nie chcą się ujawniać. Powiem tylko tyle, że zaangażowali się po godzinach swojej pracy dyrektorzy jednostek miejskich i przedszkoli. Sprowadzili do pomocy  swoje rodziny, znajomych, urzędników i oto jest gotowe miejsce wypełnione dobrem wielu mieszkańców Rybnika

– podsumowuje prezydent .

„Sklep” będzie działał tak długo, jak długo będzie potrzeba, w czasie, kiedy do miasta przyjeżdżają uchodźcy z Ukrainy. Ma to być miejsce na początek, nim uda się uruchomić  konta bankowe, załatwić formalności, znaleźć pracę.

Personel „sklepu” to Ukrainki mieszkające w Rybniku i związane z projektem pod nazwą „28 dzielnica”, która działa na rzecz osób z Ukrainy, mieszkających w Rybniku.

Otwarcie punktu nastąpiło w sobotę (5 marca) o godzinie 10.00.

Informacje o sklepie:

„Półki dobra” (Полиці добра)
ul. Księdza Brudnioka 5 (wejście od ulicy, nie od miejskiego parkingu!)
godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku: 16.00 - 19.00, sobota i niedziela: 10.00 - 13.00

Inf.: UM Rybnik
Fot.: D. Tukalski/UM Rybnik

Polska

Polska - najnowsze informacje