niedziela, 5 maja 2024 06:55

IMGW ostrzega przed burzami. Koniec pięknej pogody?

Autor Marzena Gitler
IMGW ostrzega przed burzami. Koniec pięknej pogody?

Niedziela ma być ostatnim dniem pięknej pogodny. Jednak już dziś aura może nas zaskoczyć. Synoptycy Instytutu meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia przed burzami, które obejmują niemal cały kraj. Na co musimy się przygotować?

Majowy długi weekend upływa w pięknej pogodzie. Ci którzy ruszyli za miasto, na wycieczki czy na działkę, mogli cieszyć się słońcem, którego nadmiar chłodził przyjemny wietrzyk. To się jednak zmieni.

Meteorolodzy ostrzegają przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, które mogą zaskoczyć turystów w plenerze. Już wczoraj mieszkańcy części Polski doświadczyli tego, jak groźny może być żywioł. Burze przeszły nocą nad Wielkopolską. W niedzielę, 5 maja ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia obowiązują niemal w całej Polsce - oprócz północno-zachodniej Polski oraz Podlasia i części Podkarpacia. Niebezpiecznie może być też w Małopolsce.

Na całym obszarze województwa małopolskiego obowiązuje ostrzeżenie 1 stopnia przed burzami. Prawdopodobieństwo wystąpienie zjawiska wynosi 80 proc. "Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 30 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, a lokalnie 100 km/h" - informują meteorolodzy. Miejscami może wystąpić grad. Z uwagi na charakter zjawiska możliwe jest podniesienie stopnia ostrzeżenia.

Niebezpiecznych burz można spodziewać się po południu. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 15, w niedzielę, 5 maja do północy.

Od poniedziałku do Polski dotrze ochłodzenie. Najzimniej będzie na wybrzeżu, gdzie temperatura w dzień może spaść nawet do 10 stopni. We środę w nocy temperatura minimalna spadnie na północnym wschodzie do 2 stopni. W centrum kraju i na zachodzie od 8 do 12 stopni, w czwartek od 4 do 10 stopni. We środę można też spodziewać się podmuchów porywistego wiatru.

fot. pixabay.com

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka