niedziela, 5 maja 2024 06:30, aktualizacja 7 miesięcy temu

Jak dbać o tuje, by pięknie rosły? Już nie będą brązowieć

Autor Katarzyna Domagała
Jak dbać o tuje, by pięknie rosły? Już nie będą brązowieć

Żywotnik zachodni, znany powszechnie jako tuja, cieszy się ogromną popularnością w polskich ogrodach. Choć jest łatwa w uprawie, często zdarza się, że jej igły zaczynają brązowieć. Czy to powód do niepokoju? Wraz z Onetem podpowiadamy, w jaki sposób najlepiej pielęgnować tę roślinę.

Tuje są często wybierane jako żywopłoty, a ich soczysta zieleń dodaje uroku każdemu ogrodowi. Warto jednak pamiętać, że to drzewa, a nie krzewy, jak mogłoby się wydawać. Bez regularnego przycinania, z tui wyrośnie imponująca roślina o masywnym pniu i koronie. Ale co zrobić, gdy zauważymy, że igły tui zaczynają brązowieć?

Fot.: Pixabay

Dlaczego tuje brązowieją?

Brązowienie igieł to problem, który może zepsuć wygląd nawet najpiękniejszego drzewa. Choć przyczyn może być wiele, najczęściej wynika to z prostego powodu. Żywotniki mają płytki system korzeniowy, co sprawia, że są bardzo wrażliwe na suszę i nadmiar wilgoci. Zanim zaczniemy panikować, sprawdźmy, czy nasze drzewo ma odpowiedni dostęp do wody – czytamy w Onecie.

W gorących miesiącach tuje po prostu wymagają podlewania. W przeciwnym razie zaczną usychać. Podobnie działa nadmiar wody -  gdy korzenie zaczynają gnić, przestają pobierać składniki odżywcze i wodę, co prowadzi do usychania części nadziemnej.

Fot.: Pixabay

Oczywiście, nieodpowiednie nawadnianie to nie jedyna przyczyna problemów z tujami. Brązowe i usychające igły mogą być objawem choroby, złego nawożenia lub naturalnego cyklu życia rośliny. Jesienią tuje często brązowieją, co jest normalnym zjawiskiem i nie powinno nas niepokoić.

1. Choroby i szkodniki

Tuje mogą cierpieć na choroby grzybowe, które objawiają się brązowymi, pleśniowymi plamami na łodygach i gałęziach. W takim  przypadku konieczne jest zastosowanie środków przeciwgrzybicznych. Na tujach mogą również pojawiać się szkodniki, takie jak miodownica cyprysikowa czy misecznik tujowiec. W walce z nimi warto zastosować sprawdzone środki owadobójcze.

2. Złe nasadzenie

Zbyt gęste sadzenie tui może prowadzić do brązowienia igieł. Chcąc szybko uzyskać efekt żywopłotu, często zapominamy o zapewnieniu roślinom odpowiedniej ilości miejsca na rozrost. Gdy roślinom zrobi się zbyt ciasno, zaczną brązowieć z powodu zbyt małej ilości światła.

3. Przenawożenie

Przesadzenie z nawożeniem może prowadzić do odwrotnego efektu - brązowienia igieł. W takim przypadku konieczne jest obfite podlewanie, aby wypłukać nadmiar nawozu z gleby.

Jak zapobiegać brązowieniu tui?

Jeżeli twoje tuje zostały zaatakowane przez grzyby, warto zastosować domowy oprysk z czosnku. Zgnieć ząbek czosnku, zalej dwoma litrami wody i odstaw na 24 godziny. Po tym czasie przecedź płyn do spryskiwacza i wykonaj oprysk. Pamiętaj, by podczas podlewania nie zalewać i nie zraszać korony drzewa, gdyż wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.

Jeżeli udało się wykluczyć chorobę czy obecność szkodników, najczęściej problemem jest przesuszenie rośliny. Regularne podlewanie  powinno pomóc tui poczuć się lepiej. Aby zapobiec brązowieniu w przyszłości, warto zastosować ściółkowanie. W tej roli doskonale sprawdzi się kora dostępna w sklepach ogrodniczych. Nie usuwaj również ze zbytnim uporem spadających igieł z gleby - stworzą one  naturalną barierę, która pomoże dłużej zachować wilgoć w ziemi.

Źródło: Onet

Fot.: Pixabay

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka