środa, 26 października 2022 15:45

Ruszyła budowa szkoły w Krzyszkowicach. Rafał Bochenek: to ważny dzień dla Wieliczki

Autor Marzena Gitler
Ruszyła budowa szkoły w Krzyszkowicach. Rafał Bochenek: to ważny dzień dla Wieliczki

- To ważny dzień dla mieszkańców Krzyszkowic, to ważny dzień dla Wieliczki - mówił poseł Rafał Bochenek. Właśnie rusza budowa nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 4, w którym znajdzie się nowoczesna hala sportowa i sale lekcyjne.

Rafał Bochenek na briefingu, zorganizowanym 24 października obok placu budowy nowej inwestycji oświatowej na os. Krzyszkowice, wystąpił z radnym powiatowym Lechem Pankiewiczem, oraz związani z tym rejonem Wieliczki radymi miejskimi: Bogdanem Lizakiem i Piotrem Klimczykiem.

- Właśnie rusza budowa kompleksu sportowo-oświatowego w ramach Szkoły Podstawowej Nr 4 w Wieliczce. To bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców, a przede wszystkim dzieci i młodzieży, którzy już niebawem w tym miejscu będą mogli się uczyć - nie krył radości Rafał Bochenek. Poseł podkreślił, że nowa inwestycja powstaje w tej części Wieliczki, która w ostatnich latach niezwykle intensywnie się rozrosła. Wzrost liczby mieszkańców spowodował, że budynek "czwórki" okazał się za mały.

- Od wielu, wielu lat mieszkańcy, samorządowcy i działacze społeczni tego regionu Wieliczki zabiegali o to, aby pozyskać dodatkowe finansowanie na wybudowanie dodatkowego zaplecza edukacyjnego Szkoły Podstawowej nr 4 w Wieliczce. To finansowanie udało się pozyskać i dlatego się tutaj spotykamy - mówił na briefingu z okazji rozpoczęcia budowy.

Poseł przy okazji złożył podziękowania prezesowi Klubu Sportowego "Wieliczanka" i radnemu powiatowemu Lechowi Pankiewiczowi oraz radnym Rady Gminy Wieliczka Bogdanowi Lizakowi i Piotrowi Klimczykowi. - To oni zabiegali o powstanie tej inwestycji i pukali gdzie można, aby pozyskać dodatkowe środki - przypomniał Rafał Bochenek.

- Po blisko dwóch latach projektowania i uzyskiwania pozwolenia na budowę udało się podpisać umowę z wykonawcą na realizację pierwszego etapu budowy Centrum Sportowo-edukacyjnego - mówił Bogdan Lizak, który podziękował na briefingu burmistrzowi Wieliczki Arturowi Koziołowi, że zgodził się na pomysł radnych z osiedla Krzyszkowice. - Dziękuję, że pan burmistrz zgodził się na nasz wspólny pomysł i dołożył środków na tę inwestycję. Gorąco pragnę podziękować panu wiceburmistrzowi Piotrowi Krupie za pomoc w realizacji zadania i pracowni Vizual za wykonanie efektownego projektu - dodał.

Miasto Wieliczka Szkołę Podstawową nr 4 na osiedlu Krzyszkowice rozbudowywało w ostatnich latach dwukrotnie. W 2019 roku oddano do użytku nowe skrzydło, w którym znalazło się 15 sal, ale i tak dzieci muszą uczyć się tu na zmiany, a zajęcia dla części uczniów odbywają się w innych lokalizacjach. Większość lekcji w-f odbywa się na korytarzach.

W tegorocznym budżecie na budowę części dydaktyczno-sportowej na potrzeby Szkoły Podstawowej Nr 4 w Wieliczce Wieliczka przeznaczyła ponad 2 mln zł. Budowa ma przebiegać etapami. W pierwszym powstanie 8 sal lekcyjnych (Gmina Wieliczka dostała na ten cel 4 mln zł z Polskiego Ładu), w drugim hala sportowa z bieżnią lekkoatletyczną. Dwukondygnacyjny budynek dydaktyczno-konferencyjny z zapleczem sanitarno–szatniowym i administracyjnym będzie miał ponad 1100 m2 powierzchni użytkowej. Zostanie przystosowany do potrzeb uczniów niepełnosprawnych (SP 4 to szkoła z klasami integracyjnymi). Zagospodarowany zostanie też teren wokół budynku, gdzie oprócz parkingu dla ok. 60 samochodów, powstanie teren rekreacyjny.

Zadowolony z nowej inwestycji jest Lech Pankiewicz, który zauważył, że do jej powstania przyczynił się też poseł Rafał Bochenek. Radny powiatowy pogratulował również młodzieży i dyrektor wielickiej "czwórki", do której kiedyś chodziły jego dzieci.

Gorące podziękowania dla posła Rafała Bochenka, oraz obecnych na briefingu radnych przekazał Piotr Klimczyk. - Bez ich praca na rzecz lokalnej społeczności w Krzyszkowicach i w całej Wieliczce nie moglibyśmy się tu znaleźć - mówił obok placu budowy, na którym już rozpoczęły się pierwsze prace związane z nową inwestycją. - Mam nadzieję, że ten obiekt przyczyni się do tego, żeby dzieci miały gdzie trenować za jakiś czas i przede wszystkim miały się gdzie uczyć - dodał.

Nowa inwestycja ma powstać bardzo szybko. Otwarcie pierwszej części zaplanowano już na grudzień 2023 roku. Całość ma pochłonąć nawet 20 mln zł, ale radni liczą na kolejne środki rządowego wsparcia.  

fot. Głos24

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka