środa, 10 marca 2021 14:36

Ruszyły zapisy na szczepienia dla chorych przewlekle i onkologicznych. Jak się zapisać?

Autor Marzena Gitler
Ruszyły zapisy na szczepienia dla chorych przewlekle i onkologicznych. Jak się zapisać?

Ruszyły zapisy na szczepienia na COVID dla pacjentów onkologicznych i chorych przewlekle. Zarejestrować mogą się na trzy sposoby.

Od środy, 10 marca na szczepienie przeciw koronawirusowi zapisać można osoby onkologiczne, dializowane, przed i po przeszczepach oraz mechanicznie wentylowane. Szczepienie grupy liczącej ok. 150 tys. osób, ma rozpocząć się 15 marca. Resort zaleca, aby otrzymali preparaty mRNA, czyli Moderny i Pfizera.

Na szczepienie mogą rejestrować się osoby poniżej 69 lat, które:

  • są dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek,
  • poddawane wentylacji mechanicznej,
  • pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne,
  • osoby, które rozpoczęły chemioterapię lub radioterapię po 31 grudnia 2019 roku.

Grupa zostanie poszerzona o pacjentów, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową oraz osoby zakwalifikowane do przeszczepów.

Gdzie można się zaszczepić?

Pacjenci dializowani pacjenci otrzymają szczepionkę w centrach dializ, chorzy onkologiczni, którzy nie przebywają w szpitalach - w populacyjnych punktach szczepień, a hospitalizowani na miejscu, w centrach onkologii.

Osoby po przeszczepach oraz poddane wentylacji mechanicznej będą umawiały się standardowo w punktach szczepień, chociaż w większości przypadków ci ostatni szczepieni będą przez zespoły wyjazdowe, bo ich stan zdrowia nie pozwala na samodzielny dojazd do punktów szczepień - wyjaśniła wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Wiceminister podkreśliła, że pacjentów z chorobami przewlekłymi nie obejmuje zasada odraczania szczepienia o 6 miesięcy, jeśli przeszli oni zakażenie SARS-CoV-2. - Osoby, które zachorowały, także otrzymają skierowanie. Nie muszą czekać na szczepienie pół roku od momentu zakażenia - powiedziała.

Trzy sposoby rejestracji

Skierowania dla pacjentów grupy 1B powinny być wystawione do środy 10 marca przez Centrum e-Zdrowia(CeZ). Miała to umożliwić sprawozdawczość NFZ. Listę pacjentów ustalono po kodach chorób.

Pacjent może sprawdzić, czy otrzymał takie skierowanie, wchodząc na swoje Internetowe Konto Pacjenta przez stronę pacjent.gov.pl lub dzwoniąc do lekarza POZ lub swojego lekarza prowadzącego.

trzy sposoby rejestracji na szczepienia: całodobowa i bezpłatna infolinia 989, e-rejestracja dostępna na stronie www.gov/szczepimysię oraz ta za pośrednictwem SMS-a wysłanego na numer 664-908-556.

Polska

Polska - najnowsze informacje