środa, 18 sierpnia 2021 06:23

Sądeckie gminy liczą straty. Woda niszczyła wszystko, co napotkała

Autor Aleksandra Tokarz
Sądeckie gminy liczą straty. Woda niszczyła wszystko, co napotkała

Gminy znów liczą straty. W ostatnim czasie pogoda nie oszczędza bowiem Sądecczyzny. Przy każdej kolejnej ulewie woda niszczy niemal wszystko, co napotka na swojej drodze. Nawałnica, która nawiedziła region w nocy z niedzieli na poniedziałek znów wyrządziła ogrom strat. Najwięcej jest tych w infrastrukturze drogowej.

Już wczoraj informowaliśmy o sytuacji w gminie Muszyna. W miejscowości Wojkowa, do której zaledwie w niedzielę, w związku z burzami wzywani byli strażacy, znów zrobiło się niebezpiecznie. Zniszczeniu uległy przede wszystkim nawierzchnie dróg. Na drodze gminnej w Wojkowej zniszczona została nawierzchnia asfaltowa i korpus drogi, a na długości ponad 3,5 kilometra podmyte zostały pobocza. Uszkodzone i zamulone są rowy, cieki odwadniające wzdłuż drogi oraz przepusty i mosty w jej ciągu. Woda urwała bariery ochronne z mostów i przepustów. Uszkodzone są przyczółki, a także naruszona konstrukcja przepraw mostowych.

- Na alei Zdrojowej (Podzilne) została zniszczona nawierzchnia drogi na długości około 1000 m, uszkodzeniu uległy przepusty, zniszczone są rowy odwadniające. Na ul. Ogrodowej (Malnik) została zniszczona nawierzchnia na długości około 500 m, a na Łopacie Polskiej (Żegiestów) na długości 1000 m - informuje Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.

Dodatkowo połamane drzewa uszkadzały linie energetyczne, co w konsekwencji pozbawiło ponad 230 odbiorców prądu.

Teraz kolejne gminy przesyłają informacje o stratach, spowodowanych gwałtownymi opadami deszczu. W gminie Rytro uszkodzona została droga do Górków – pękła nawierzchnia betonowa, a podbudowa drogi i pobocza zostały podmyte. Na odcinku Sucha Struga – Makowice zniszczeniu uległa nawierzchnia z kruszywa łamanego, zniszczone jest odwodnienie, a wodospusty zatkał rumosz skalny. Zniszczona została również nawierzchnia z kruszywa łamanego, będąca drogą techniczną na wyciąg narciarski. Częściowo zasypane rumoszem skalnym zostało odwodnienie linowe. Droga na odcinku Życzanów – Podmakowica została zniszczona.

Ucierpiała również gmina Kamionka Wielka. W miejscowości Mystków powalone przez wiatr drzewo zerwało napowietrzną sieć telekomunikacyjną, pozbawiając mieszkańców łączności. W miejscowości Kamionka Wielka (Kamionka Górna), przysiółek Malczakówka, Żakówka, dwa przydrożne drzewa przewróciły się na linię napowietrzną oświetlenia ulicznego, jednocześnie blokując przejazd drogą gminną do tych przysiółków. Wezwana na miejsce jednostka OSP Królowa Górna udrożniła przejazd i usunęła złamane drzewa. Na miejscu pojawiło się także pogotowie energetyczne.

W gminie Łososina Dolna w miejscowości Łęki woda zalała piwnice budynku mieszkalnego.

Na szczęście, aktualnie nad Polską nie występują burze. W najbliższym czasie szansa na ich pojawienie się jest ograniczona. Jak informuje IMGW przed nami dzień z umiarkowanym bądź dużym zachmurzeniem. Miejscami może przelotnie popadać. Temperatura maksymalna od 18 st. C do 23 st. C.

fot. PSP Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje