poniedziałek, 17 lutego 2020 17:41

Saint-Jean-de-Braye zerwał stosunki z Tuchowem. Powodem uchwała o LGBT

Autor Marzena Gitler
Saint-Jean-de-Braye zerwał stosunki z Tuchowem. Powodem uchwała o LGBT

Francuska gmina Saint-Jean-de-Braye podjęła uchwałę o zakończeniu partnerskiej współpracy z Tuchowem (powiat tarnowski). Powodem było przyjęcie przez tuchowskich radnych w maju ubiegłęgo roku uchwały o przeciwdziałaniu „ideologii LGBT”.

Saint-Jean-de-Braye było jednym z ośmiu miast bliźniaczych Tuchowa. Położona w powiecie tarnowskim gmina współpracowała z francuską od 1994 roku. 14 lutego jednak samorządowcy Saint-Jean-de-Braye jednogłośnie podjęli decyzję o zakończeniu współpracy. Powodem było to, że Tuchów "jest obecnie jednym z miast, które przyjęły „strefy wolne od LGBT” . Francuzi obawiają się, że w Polsce pod rządami PiS może powtórzyć się homofobia znana z czasów faszystowskich.

Zaskoczona decyzją francuskich partnerów jest burmistrz Tuchowa, Magdalena Marszałek. "Nieoficjalnie wyjaśnialiśmy osobom z Saint-Jean-de-Braye, że jest to stanowisko partyjne narzucone z góry, z którym się nie identyfikujemy. Powiedzieliśmy, że każdy mieszkaniec ich gminy będzie u nas mile widziany. Nie przekonało te jednak samorządowców z Francji" - powiedziała w rozmowie z portalem Onet.pl.

Decyzję skomentowała też Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty.

Warto dodać, że tzw uchwały o gminach wolnych od ideologii LGBT podjęło w ubiegłym roku w Polsce 90 samorządów i wciąż są kolejne, które planują przyjąć taką deklarację. 24 kwietnia 2019 roku podjęło ją też Województwo Małopolskie. Czy za przykładem Saint-Jean-de-Braye pójdą kolejne miasta europejskie? Zobaczymy, ale wydaje się to całkiem prawdopodobne.

foto: Andrzej Otrębski

Tarnów - najnowsze informacje