wtorek, 5 marca 2024 13:08

Samorząd lokalny musi być wzmocniony. Artur Kozioł: Zarządzanie gospodarką samorządową jest ważną częścią zarządzania państwem

Autor Patryk Trzaska
Samorząd lokalny musi być wzmocniony. Artur Kozioł: Zarządzanie gospodarką samorządową jest ważną częścią zarządzania państwem

Trwa drugi dzień 9. edycji Europejskiego Kongresu Samorządowego w Mikołajkach, w którym udział bierze Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Kongres goszczący ponad 2000 uczestników z ponad 30 krajów obejmuje blisko 200 wydarzeń, w tym warsztaty, prezentacje i panele dyskusyjne. W jednym z nich - panelu poświęconym tematowi „Na jakie inwestycje stać dziś samorządy?” bierze udział gospodarz Wieliczki.

– Podczas dyskusji w wielu obszarach usłyszeliśmy bardzo wiele słów o samodzielności i niezależności samorządu. Powiem więcej, były to zapewnienia o kierunku w jakim zmierza obecny rząd. Chciałbym jednak podkreślić, że nasza dyskusja musi przybliżać się również do jednoznacznego przekazu mówiącego o tym, w jakim czasie musi nastąpić wzmocnienie samorządu. Ten obszar wspólnych decyzji musi zakładać pokazanie relacji pomiędzy budżetem państwa a budżetami samorządu i to koniecznie w okresie krótkoterminowym, jak również długoterminowym zakładającym min. dziesięć lat. W ostatnim czasie nastąpiło zachwianie relacji pomiędzy polityką finansową państwa a samorządu. Samorząd otrzymał zwiększone zadania społeczne, realizację codziennych usług przy równoczesnym osłabieniu pozycji finansowej. Co więcej, równocześnie zderzył się z kryzysem pandemii, efektem wojny u sąsiadów i kryzysem finansowym. Jesteśmy w sytuacji, że obszar samorządowy przygotowuje się do strategicznych działań wpisanych w politykę europejską przy bardzo dużym osłabieniu istotnego narzędzia, czyli stabilnego budżetowania. Naszymi rozwiązaniami kierowanymi do rządu poprzedniego i obecnego są projekty ustaw mówiące o zwiększeniu udziału w podatkach, które otrzymuje budżet państwa. Czyli mówiąc jednoznacznie zachowanie większej ilości pieniędzy mieszkańców w miejscu ich zamieszkania. Ta decyzja pozwoli samorządom pozyskać więcej pieniędzy z funduszy europejskich np. na inwestycje. To działanie, co należy podkreślić, będzie również ,,kołem zamachowym finansów" wzmacniającym budżet państwa. Zarządzanie gospodarką samorządową jest bardzo ważną częścią zarządzania państwem – podkreślił Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.

Artykuł sponsorowany

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka