sobota, 8 stycznia 2022 10:33

Seria groźnych wypadków w Tatrach! TOPR wskazuje, gdzie panują bardzo trudne warunki

Autor Mirosław Haładyj
Seria groźnych wypadków w Tatrach! TOPR wskazuje, gdzie panują bardzo trudne warunki

W piątkowych akcjach ratunkowych TOPR udzielał pomocy aż 11 osobom. 6 razy wykorzystano śmigłowiec.

Podczas długiego weekendu w Tatrach panują bardzo trudne warunki. Po odwilży powrócił mróz, przez co szlaki są oblodzone. Jak donosi PAP, jedynie w piątek ratownicy musieli 6 razy korzystać ze śmigłowca.

– Dzisiaj do godziny 18:00 TOPR udzielił pomocy kilkunastu osobom. Dominowały upadki z wysokości w wyniku poślizgnięcia. Sześciu poszkodowanych zostało przetransportowanych do szpitala śmigłowcem. Po długotrwałej odwilży i opadach deszczu, w góry wróciła zima i kilkunastostopniowe mrozy. Stara pokrywa śnieżna jest zlodowaciała i bardzo twarda!!!

– informują ratownicy TOPR.

Ratownicy apelują o ostrożność.

–  Przypominamy, że do wędrowania w takich warunkach konieczne jest bezbłędne chodzenie w rakach oraz umiejętność posługiwania się czekanem!

Na dzisiaj (8 stycznia) ogłoszono II stopień zagrożenia lawinowego. W rejonie grani i pod ścianami skalnymi, w żlebach i depresjach można się spodziewać depozytów z nawianego śniegu leżącego na twardym podłożu. Te miejsca należy traktować jako potencjalnie niebezpieczne i pokonywać je z zachowaniem szczególnej uwagi.

Inf. i foto: Facebook/ TOPR

Podhale

Podhale - najnowsze informacje