W Lipnicy Murowanej znów rozbrzmiały dźwięki ludowych melodii, a niebo przecięły wysokie na kilkadziesiąt metrów palmy wielkanocne. Niedziela Palmowa, która w tej miejscowości od dziesięcioleci nosi wyjątkowy wymiar, zamieniła zabytkowy rynek w żywe muzeum tradycji, sztuki i radości. 66. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego – barwny, folklorystyczny, słoneczny i pełen wzruszeń – po raz kolejny udowodnił, że w Lipnicy pamięć o przeszłości ma się doskonale.
Już od wczesnych godzin porannych do Łokietkowego Grodu zjeżdżały tłumy turystów i mieszkańców okolicznych miejscowości. Wszyscy, jak co roku, z podziwem wpatrywali się w smukłe, finezyjnie zdobione palmy, które dumnie górowały nad rynkiem, kłaniając się wiosennemu słońcu. Ich konstrukcja niezmiennie opiera się na tym samym – przekazywanym z pokolenia na pokolenie – sposobie wykonania, a każdy metr stanowi efekt ogromnej pracy, cierpliwości i serca włożonego przez twórców.
W tegorocznej edycji konkursu zaprezentowano aż 61 palm w kategoriach: niskich, średnich, wysokich i najwyższych. Najwięcej emocji – jak zwykle – wywołała rywalizacja o miano tej najokazalszej. Grand Prix w kategorii palm najwyższych zdobył Daniel Drąg z rodziną z Lipnicy Dolnej – ich palma osiągnęła imponującą wysokość 28 metrów i 59 centymetrów! Niewiele mniej, bo 28 metrów i 16 centymetrów, mierzyła palma rodziny Andrzeja Goryla z Lipnicy Górnej, nagrodzona II miejscem. Trzecią nagrodę w tej prestiżowej kategorii przyznano rodzinie Mechów z Lipnicy Murowanej za dzieło o wysokości 25 metrów i 2 centymetrów.

Wśród palm wysokich triumfowali Mateusz Leszczyński z rodziną z Lipnicy Dolnej (21 metrów i 98 centymetrów), a w kategorii średnich – rodzina Iwony i Mateusza Machałów z Lipnicy Murowanej. Najpiękniejszą palmę niską przygotowała klasa IA z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rajbrocie. Równolegle prowadzona była także ocena palm dziecięcych do 3 metrów – zgłoszono ich aż 266! Każda z nich była nagradzana indywidualnie, a wśród uczestników rozlosowano dodatkowe nagrody specjalne ufundowane przez Wójta Gminy Lipnica Murowana. Szczęśliwcami okazali się: Hubert Janczyk z Rajbrotu, Paweł Kaczmarczyk oraz Olaf Dzięgiel z Lipnicy Dolnej. Dodatkowe wyróżnienia w tej kategorii ufundowało także Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe z Krakowa.

Trudnego zadania podjęła się komisja artystyczna, w skład której weszli: Bernadetta Błoniarz – etnolog i przewodnicząca jury, Monika Żołna – plastyk oraz Rafał Pajor – plastyk. Podczas ogłaszania wyników podkreślali oni zarówno kunszt wykonania, jak i głębokie zakorzenienie dzieł w lokalnej tradycji.
Oficjalnego otwarcia uroczystości oraz powitania przybyłych dokonał wójt gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala. Wśród licznych gości obecnych tego dnia w Lipnicy znaleźli się m.in.: wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec, poseł do Parlamentu Europejskiego Arkadiusz Mularczyk, poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Ryszard Pagacz, radny sejmiku Piotr Dziurdzia, starosta bocheński Adam Korta oraz przedstawiciele służb mundurowych, organizacji społecznych, stowarzyszeń, a także sponsorzy i partnerzy wydarzenia.

W samo południe zabytkowy rynek wypełniła uroczysta procesja z kapłanami, która przeszła przez miasteczko niosąc poświęcone palmy. Obrzędowi przewodniczył ks. Andrzej Janiga – wikariusz parafii w Lipnicy Murowanej. Po ceremonii wierni udali się na Mszę św. do kościoła parafialnego pw. św. Andrzeja Apostoła.
W ciągu całego dnia na scenie prezentowały się liczne zespoły regionalne, które porwały publiczność żywiołowością i autentycznym przekazem. Wśród wykonawców znaleźli się: Strażacka Orkiestra Dęta z Rajbrotu, Zespół Pieśni Raj z Rajbrotu, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lachy z Nowego Sącza, Zespół Regionalny Górzanie z Lipnicy Górnej, Eucharystyczny Ruch Młodych, Marek i Łukasz Hajduk z Lipnicy Murowanej oraz aż dwa zespoły ludowe z Zalasowej – Kapele Ludowe „Zalasowianie” i „Mali Zalasowianie”. Ich występy, starannie przygotowane i pełne energii, spotkały się z ogromnym aplauzem i poruszeniem licznie zgromadzonej publiczności.

Nie zabrakło także atrakcji dla miłośników rękodzieła i regionalnych smaków. Na rynku swoje wyroby prezentowali twórcy ludowi, rzemieślnicy i producenci lokalnych przysmaków. Wśród nich prym wiodły tradycyjne wędliny, ciasta oraz herbata lipowa „Lipnicka lipina” – wpisana w 2014 roku na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Można ją było degustować na miejscu – z miodem lub malinowym sokiem – co stanowiło prawdziwy smakowy powrót do korzeni.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty tworzenia palm, podczas których uczestnicy – zarówno dzieci, jak i dorośli – mogli własnoręcznie wykonać symbol Wielkanocy i zabrać go ze sobą do domu. W tradycji ludowej palma taka ma chronić gospodarstwo przed złem i nieszczęściem przez cały rok.
Niezwykłym akcentem dnia był koncert zatytułowany „Dźwięki zadumy”, który odbył się w zabytkowym kościele św. Leonarda – perle architektury drewnianej i obiekcie wpisanym na listę UNESCO. Wystąpili uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni, oferując publiczności moment refleksji i duchowego wyciszenia.

Podczas wydarzenia rozstrzygnięto również konkurs plastyczny „Wiosna ach to ty”. Spośród 152 zgłoszonych prac jury wybrało te najbardziej barwne, oryginalne i oddające ducha wiosennego przebudzenia. W gronie laureatów znaleźli się m.in. Laura Sytoń, Zuzanna Kwaśny i Franciszek Żak (kategoria przedszkole), Patryk Trojanowski, Natasza Wojciechowska i Zofia Urbańska (klasy I-III), Hanna Gunia i Zofia Nowak (klasy IV-VI), oraz Gabriela Wilczek (klasy VII-VIII).
66.Konkurs Palm Lipnickich odbył się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biskupa Tarnowskiego ks. bp Andrzeja Jeża, Marszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki oraz Starosty Bocheńskiego Adama Korty. Głównym partnerem wydarzenia było Województwo Małopolskie, które włączyło je do prestiżowego projektu „Wizytówki Małopolski”, promującego najciekawsze i najbardziej charakterystyczne wydarzenia kulturalne regionu.
Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej w imieniu organizatorów wydarzenia złożył serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym: twórcom palm, artystom, zespołom, sponsorom, służbom mundurowym, strażakom z OSP, wolontariuszom, Kołu Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej, obsłudze technicznej oraz mieszkańcom, którzy udostępnili swoje działki na potrzeby parkingowe. Dzięki wspólnemu wysiłkowi i pasji udało się po raz kolejny stworzyć wydarzenie, które łączy pokolenia i przywraca najpiękniejsze wartości – wspólnotę, tożsamość i dumę z lokalnej tradycji. Warto dodać, że choć sam konkurs odbył się w Niedzielę Palmową, warto odwiedzić Lipnicę także w święta – wiele palm nadal zdobi rynek i okolice kościoła św. Leonarda.
fot. GDK Lipnica Murowana, Gmina Lipnica Murowana