sobota, 11 marca 2023 10:38

Nowe wyniki badań. 90 miejsc gdzie może zapaść się ziemia!

Autor Marzena Gitler
Nowe wyniki badań. 90 miejsc gdzie może zapaść się ziemia!

Wczoraj w Trzebini odbyło się spotkanie w sprawie zapadlisk, na którym poinformowano, że teren, na którym bardzo prawdopodobne są zapadliska jest dużo większy, niż dotychczas sądzono. Na terenie ogródków działkowych znów zapadła się ziemia. Nadleśnictwo wprowadziło czasowy zakaz wstępu do lasów w na zagrożonym obszarze.

Nadleśnictwo Chrzanów opublikowało mapę terenu, który został objęty czasowym zakazem wstępu. To las w Trzebini w okolicach os. Gaj i Siersza. Niebawem na ścieżkach i drogach zostaną umieszczone tablice, które będą o tym informować spacerowiczów.

Jak informuje RFM24 wczoraj, w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie poświęcone zapadliskom. Uczestniczył w nim wiceminister klimatu i środowiska oraz Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio. Na spotkaniu przedstawiono nowe, niepokojące wyniki badań terenu po dawnej kopalni Siersza w Trzebini. Realizował je Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń. "Skala zapadlisk w Trzebini jest dużo większa niż dotychczas sądzono. Na obszarze zaledwie 0,32 km2 obejmującym cmentarz i jego najbliższe otoczenie zinwentaryzowano ich ponad 90" - czytamy we wstępnych wnioskach z badań.

Eksperci wyznaczyli 90 miejsc, gdzie wystąpienie zapadliska jest niemal pewne. Piętnaście z nich to już wcześniej wytyczone punkty. Reszta jest nowa. Naukowcy obawiają się, że mogą uruchomić się również dawne zapadliska zauważone w latach 60-tych. Najbardziej zagrożone strefy to południowa część cmentarza w Trzebini i południowa część ogródków działkowych. Naukowcy zarekomendowali wyłączenie tych obszarów z użytkowania.

Niepokojące jest też to, że przez niektóre obszary wyznaczone w czasie badań, przebiega linia kolejowa. Nie podjęto jednak decyzji o jej zamknięciu, ale będzie objęta pełnym monitoringiem.

O tym, że południowa część ogródków działkowych powinna być zamknięta świadczy kolejne zapadlisko. W piątek ziemia zapadła się pod ogrodzeniem jednej z działek. Zdjęcia opublikowała strona Osiedle Siersza.

⚠️ Kolejne zapadlisko na ogródkach działkowych. Zdjęcia z grupy Osiedle Siersza - grupa mieszkańców: Czesław Kowalski

Opublikowany przez Osiedle Siersza Piątek, 10 marca 2023

fot. Nadleśnictwo Chrzanów i Fb. Osiedle Siersza

Chrzanów - najnowsze informacje

Rozrywka