sobota, 9 stycznia 2021 10:14

Skarby Królewskiego Zamku na Wawelu obejrzysz teraz z bliska

Autor Marzena Gitler
Skarby Królewskiego Zamku na Wawelu obejrzysz teraz z bliska

Od dziś można obejrzeć wirtualną wystawę "Sztuka Wschodu. Namioty tureckie", od jutra Skarbiec Koronny, a od poniedziałku rezerwat archeologiczno-architektoniczny z pozostałościami bazyliki św. Gereona.

Wirtualne zwiedzania pozwala przyjżeć się z bliska zabytkowym obiektom i dowiedzieć się interesujących faktów o zabytkach oraz czasach, w których powstały. Są wśród nich prawdziwe skarby jak na przykład tzw. namiot błękitny. Wyróżnia go rzadko spotykana barwa tła oraz dekoracje: 24 arkady, w których znajdują się kwitnące drzewka oraz teksty błogosławieństw w języku arabskim.

W Skarbcu Koronnym można podziwiać m.in. haftowany srebrem i złotem płaszcz ofiarowany królowi Janowi III Sobieskiemu przez króla francuskiego Ludwika XIV, XVII-wieczną paradną kolczugę zrobioną z mosiężnych kółek zdobioną ornamentami z lapis lazuli oraz miecz koronacyjny zwany Szczerbcem.

Trzeci ze spacerów umożliwi obejrzenie otwartego w lipcu zeszłego roku rezerwatu archeologicznego, który stanowią pozostałości romańskiego kościoła pod wezwaniem św. Gereona, przekształconego później w kaplicę św. Marii Egipcjanki.

Gdzie znaleźć witrualne spacery po Zamku na Wawelu?

Wirtualne spacery po Zamku na Wawelu w Krakowie będą dostępne w języku polskim i angielskim na stronie www.wawel.krakow.pl.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje