czwartek, 9 maja 2024 13:35

Słomniki. Paweł Knafel obronił fotel burmistrza po dogrywce

Autor Marzena Gitler
Słomniki. Paweł Knafel obronił fotel burmistrza po dogrywce

Obroniony fotel wieloletniego burmistrza Słomnik (ostateczne rozstrzygniecie dała dopiero II tura wyborów) i pierwsza sesja oraz wybory prezydium nowej rady. Ostatni miesiąc w samorządzie należał do bardzo ciekawych.

Ciekawie zapowiadały się w tym roku wybory samorządowe w Słomnikach. 60-letni burmistrz Paweł Knafel (KWW Wspólna Gmina Słomniki), który w 2018 roku nie miał żadnego rywala, w tym roku miał ich aż dwóch i obronił swoje stanowisko dopiero w II turze. Znacznie stracił też na popularności. W 2018 zwyciężył z wynikiem 71,48 proc. głosów, w tym roku 21 kwietnia uzyskał ich tylko 52,18. To zaledwie 195 głosów więcej niż jego konkurentka. Na 34-letnią Agnieszkę Bartosz (KWW Nowe Inicjatywy) zagłosowało 47,82 proc. wyborców.

W I turze ich rywalem był również Grzegorz Pakosiewicz (KWW Przyjazna Gmina), którego wybory zakończyły się 7 kwietnia z poparciem 17,11 proc.

Warto wspomnieć, że Paweł Knafel jest burmistrzem Słomnik od 2006 roku (czyli czwartą już kadencję) jednak, co widać, rośnie mu konkurencja.

W nowo wybranej radzie 5 mandatów zdobył komitet burmistrza - KWW Wspólna Gmina Słomniki, 2 - KKW Trzecia Droga PSL-PL 2050, 3 - komitet Aktywni Mieszkańcy, 2 - Przyjazna Gmina, a 2 przypadły PiS.

Ślubowania i wybory prezydium rady miejskiej


Pierwsza sesja nowo wybranej Rady Miejskiej w Słomnikach odbyła się 6 maja br. Obrady poprowadziła, aż do wyboru nowego Przewodniczącego Rady Miejskiej, najstarsza radna, 71-letnia Teresa Kralka. Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Adam Szczęśniak wraz z Wiceprzewodniczącym Jackiem Reguckim wręczyli nowym radnym i burmistrzowi zaświadczenia o wyborze, a potem odbyło się uroczyste ślubowanie.

Wybrano też nowe prezydium Rady Miejskiej w Słomnikach, w którym znaleźli się sami reprezentanci komitetu wyborczego burmistrza. Przewodniczącym Rady Miejskiej w Słomnikach wybrano 52-letniego Krzysztofa Szaleńca (KW Wspólna Gmina Słomniki), a wiceprzewodniczącymi zostali 65-letnia Maria Jagła (również KW Wspólna Gmina Słomniki)i 44-leni Jarosław Jędrychowski z tego samego komitetu co pozostali. Wiadomo więc, kto w tej kadencji będzie rozdawał karty.

Po swoim ślubowaniu nowy-stary burmistrz Paweł Knafel, podkreślił, że mieszkańcy oczekują konkretów i te konkrety, które też zapowiedział w swojej kampanii wyborczej, będą przez niego realizowane. Podziękował też raz jeszcze za wybranie go na wójta, pogratulował nowym radnym i zapowiedział współpracę ze wszystkimi środowiskami.

Nową Radę Miejską w Słomnikach tworzą: z KWW Wspólna Gmina Słomniki: Krzysztof Szaleniec, Jarosław Jędrychowski, Ewa Warda-Kaszuba (68 lat), Maria Jagła i Piotr Kłosiński (58 lat), z KWW Aktywni Mieszkańcy: Paweł Grojec (38 lat), Janusz Sado (46 lat), Mateusz Klimczyk (37 lat) i Zdzisław Mazur (61 lat), z KWW Przyjazna Gmina: Diana Michalska (43 lata) i Łukasz Kukuła (42 lata), z PiS - Tomasz Zagrodzki (48 lat) i Teresa Kralka oraz z Trzeciej Drogi PSl-Pl2050 Szymona Hołowni: Wiesław Zagrodzki (64 lata) i Tadeusz Kołodziejczyk (58 lat).

Średnia wieku słomnickich samorządowców to 53 lata. W nowej radzie są tylko 4 panie. O 5 mniej (!) niż w poprzedniej kadencji.

Nowa Rada Miejska w Słomnikach/UM w Słomnikach

fot. Paweł Knafel odbiera gratulacje po ślubowaniu/UM w Słomnikach

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka