poniedziałek, 15 listopada 2021 08:03

Słowa, które musi znać każdy fan włoskiego footballu

Autor Artykuł sponsorowany
Słowa, które musi znać każdy fan włoskiego footballu

Football we Włoszech

Piłka nożna to najpopularniejszy sport we Włoszech. Wysoki poziom gry włoskich piłkarzy sprawił, że reprezentację Włoch uważa się za jedną z najlepszych drużyn na świecie. Wielokrotne zwycięstwa na mistrzostwach świata oraz Europy świadczą o potędze włoskiego footballu. Dzięki rewelacyjnej taktyce gry - Llga włoska jest jedną z najchętniej podziwianych i oglądanych na całym świecie. W Serie A znajdują się takie drużyny jak Mediolan, Inter czy Juventus. Fanów włoskiej piłki powinno zainteresować słownictwo sportowe, które wykorzystywane jest w Footballu.

Włoskie słownictwo sportowe w piłce nożnej

Język włoski uważany jest za ładny i lekki w wymowie oraz prosty w nauce. Są określenia, które powinien znać każdy fan włoskiego footballu.
Aby rozpocząć naukę włoskich określeń w piłce nożnej, warto jest zacząć od podstaw, aby później przejść do bardziej sprecyzowanych i specjalistycznych słów czy określeń.

Samo wyrażenie "football" jest używane we Włoszech tak samo jak w całej Europie, jednak znacznie popularniejszym jest "calcio" - czyli piłka nożna. Jest to określenie sportu, nie przedmiotu. Samą piłkę, która jest nieodłącznym elementem gry nazywa się - pallone.

Przechodząc dalej, należy wspomnieć o zdarzeniu piłkarskim oraz wszystkim co z nim związane od strony sportowej. Jako "partita" - określa się najważniejsze widowisko, czyli sam mecz. Rozgrywająca go drużyna football'owa to niejaka "squadra". Jeśli włoska piłka nożna, to również reprezentacja kraju - czyli "squadra nazionale". Dokładnie definiując, jest to drużyna narodowa, która uczestniczy między innymi w rozgrywkach pucharu świata - "copa del mundo". Wygraną drużynę mistrzostw określa się jako "campione".

Nawet najlepszy mecz nie oddaje całego klimatu piłki nożnej bez kibiców. To właśnie ich wierne okrzyki i pieśni nadają wspaniałego charakteru meczu. Kibica piłki nożnej określa się jako "Tifoso". Aby mecz przebiegł zgodnie z zasadami dba sędzia - czyli "arbitro", który podejmuje ważne, dotyczące gry - "decisione" (decyzje).

Jeśli mecz, to nie może zabraknąć miejsca, w którym taki się odbywa. Włoskie określenie stadionu do piłki nożnej brzmi po prostu "stadio", co czyni je bardzo prostym do zapamiętania. Boisko to "campo" a pole "area".

Czasem kibice cenią sobie możliwość postawienia danej kwoty na swojego sportowego faworyta. Do nieco bardziej pobocznych włoskich wyrażeń z piłki nożnej zalicza się "scommesse sportive" - czyli niejakie zakłady sportowe.

Żadna drużyna nie mogła by funkcjonować bez trenera, który w języku włoskim określany jest jako "allenatore". Ma on możliwość dokonywać zmiany ("camiare") piłkarza podczas meczu. Bardzo ważną rolę podczas meczu pełni również komentator sportowy - "commentatore". Do innych ważnych włoskich określeń można zaliczyć:

  • żółta kartka - cartellino giallo
  • czerwona kartka - cartellino rosso
  • atak - attacco
  • rzut karny - calcio di rigore
  • rzut wolny - calcio di punizione
  • daleki strzał - passaggio in profondità
  • bramka samobójcza - autorete
  • zdobyć bramkę - fare un gol
  • lewe/prawe skrzydło - ala sinistra/ ala destra
  • rozpocząć mecz - cominciare una partita

Wiele określeń w języku włoskim jest domyślnych i zbliżonych do polskiego. Lekkość języka może sprawić, iż postępy w przyswajaniu nowych wyrażeń okażą się wyjątkowo szybkie. Warto jest poznawać specjalistyczne określenia w danym języku, zwłaszcza gdy jest się fanem piłki nożnej. Włoski jest przyjaznym w nauce językiem, więc nauka samych określeń nie powinna sprawić najmniejszego kłopotu. Podczas edukacji, warto pochylić się nad wymową konkretnych wyrażeń.
Zdobyta wiedza i umiejętności lingwistyczne z dziedziny jaką jest piłka nożna - z pewnością przydadzą się niejednokrotnie podczas oglądania meczu, czy pisania artykułu na bloga o włoskiej lidze. Bogatsi w nową wiedzę możemy pozytywnie zaskakiwać naszych przyjaciół.

Sport

Sport - najnowsze informacje

Rozrywka