sobota, 11 sierpnia 2018 16:52

Smog, rakotwórczy styren w powietrzu, a w glebie armagedon

Autor Anna Piątkowska-Borek
Smog, rakotwórczy styren w powietrzu, a w glebie armagedon

Mieszkańcy Oświęcimia żyją na toksycznej, skażonej związkami chemicznymi ziemi. Potwierdza to najnowszy Raport o stanie środowiska w województwie małopolskim, opracowany przez WIOŚ w Krakowie.

Oświęcim znalazł się na pierwszym miejscu w Polsce pod względem skażenia gleby. Tak wynika z raportu opublikowanego właśnie przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie.

Raport WIOŚ nie pozostawia złudzeń. Oświęcimska ziemia jest bardzo silnie zanieczyszczona. Lokalne gleby są najbardziej obciążone przez WWA, czyli wielopierścieniowe węglowodorowy aromatyczne, wykazujące silne właściwości toksyczne, mutagenne i rakotwórcze. Gleby w Oświęcimiu są zanieczyszczone dokładnie przez siedem węglowodorów: chryzen, benzo(a)antracen, benzo(k)fluoranten, benzo(g,h,i)perylen, benzo(b)fluoranten, benzo(a)piren, indeno(1,2,3-cd)piren. Ich stężenia na tym terenie, w badanym przez WIOŚ okresie, zawierały się w zakresie 5,6 μg/kg –1053 μg/kg. Są to wartości najwyższe w Polsce!

Jak podaje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie, zbyt wysoka zawartość zanieczyszczeń WWA oraz pestycydów w glebach może naruszać ich funkcje siedliskowe, wpływać negatywnie na przydatność rolniczą, właściwości biologiczne, a tym samym prowadzić do niekorzystnych zmian i wpływać na jakość płodów rolnych.

Zanieczyszczenie gleb, zwłaszcza tych wykorzystywanych rolniczo, może zagrażać bezpieczeństwu ekologicznemu żywności oraz paszy i mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Konsekwencją zanieczyszczenia gleb są również zagrożenia związane z migracją zanieczyszczeń do innych komponentów środowiska – wody i powietrza – informuje WIOŚ.

Raport dotyczy jednak nie tylko gleby. Dochodzą też zanieczyszczenia powietrza. Poza Krakowem i Tarnowem najbardziej obciążoną częścią regionu jest przecież Zachodnia Małopolska (powiat oświęcimski, chrzanowski, olkuski).

A jaki jest skład wód opadowych w powiecie oświęcimskim? Siarczany, chlorki, potas, cynk, ołów, kadm, chrom. Monitoring chemizmu opadów atmosferycznych i ocena depozycji zanieczyszczeń do podłoża wykazały, że pod tym względem największym ładunkiem badanych substancji w województwie małopolskim został obciążony powiat oświęcimski (63,6 kg/ha).

Oświęcim jest liderem w truciu mieszkańców, smog, rakotwórczy styren w powietrzu, a w glebie armagedon. Ludzie nieświadomie uprawiają warzywa owoce, bo nikt im nie powie, by tego nie robili – taki wpis umieścił w Internecie Bartłomiej Gieregowski ze Stowarzyszenia STOP FETOROWI w Mieście i Gminie Oświęcim.

Jest się czego bać...

Anna Piątkowska-Borek

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje

Rozrywka