piątek, 3 stycznia 2020 13:55

Smog powrócił do Krakowa i Małopolski. Normy wysoko przekroczone

Autor Głos 24
Smog powrócił do Krakowa i Małopolski. Normy wysoko przekroczone

Po chwili spokoju w przerwie świątecznej smog powrócił do Krakowa i okolic. W niektórych rejonach miasta normy zostały przekroczone nawet o kilkaset procent

Wskaźniki pomiaru jakości powietrza prezentowały się dzisiaj wyjątkowo negatywnie w całej Małopolsce, szczególnie jednak w Krakowie. Czujniki Airly rano wykazały, że stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5 miejscami przekroczyły dopuszczalne normy nawet ośmiokrotnie. Tak było m.in. przy  Pilotów, Bema, Nowaczyńskiego. Przy ulicy Tynieckiej stężenie PM 2,5 osiągnęło aż 945 procent normy.

Średni stan powietrza w Krakowie ok. godz 6.


Średni stan powietrza w Krakowie ok. godz 9.

Szczegółowy stan powietrza w konkretnych rejonach Krakowa można sprawdzić na platformie Airly.eu. Poniżej znajdują się dane z okolic krakowskiego rynku.

Po godzinie 12. jakość powietrza uległa poprawie, o czym informował m.in. Wydział Komunikacji Społecznej Miasta Krakowa. Urzędnicy zapowiadają również podjęcie wszelkich działań mających na celu usunięcie zanieczyszczeń z miasta. Mimo to wskaźniki nadal prezentują wysoki stopień zanieczyszczenia.

Zły stan powietrza na południu Polski
Czujniki pyłu wykazują przekroczone normy w wielu miejscowościach na południu Polski. Według danych WIOŚ zły stan powietrza odnotowano w Zabierzowie i Skawinie - dopuszczalny poziom stężeń pyłów PM10 został przekroczony nawet trzykrotnie. Czujniki smogowe ok. godz. 9 notowały tam 155 i 132 µg/m³. Z kolei w Oświęcimiu poziom stężeń pyłów PM10 oscyluje wokół 185 µg/m³. Sytuacja podobnie przedstawia się w Suchej Beskidzkiej. Szkodliwy dla środowiska i zdrowia stan powietrza może utrzymywać się przez kilka kolejnych dni.

Info: Wydział Komunikacji Społecznej Miasta Krakowa, Powietrze Kraków, Airly.eu

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka