niedziela, 24 maja 2020 11:26

Smog sprzyja przenoszeniu się koronawirusa

Autor Manuel Langer
Smog sprzyja przenoszeniu się koronawirusa

Według badań naukowców z Uniwersytetu Harvarda, mikrocząsteczki pyłów,  z których złożony jest smog, mają ścisły związek z aktywnością  koronawirusa. W rejonach USA o dużym stężeniu smogu zanotowano także  zwiększoną liczbę śmiertelnych przypadków Covid 19.

Naukowcy z Harvardu, po  przeanalizowaniu danych z kilku tysięcy jednostek administracyjnych USA,  doszli do wniosku, że na obszarach od wielu lat narażonych na smog  ryzyko śmierci przy infekcji koronawirusem wzrasta o ok. 15 procent.

Konsultant  wojewódzki ds. alergologii prof. Ewa Czarnobilska tłumaczy: - Są  badania, które mówią, że smog może nie tylko zaostrzać istniejącą astmę,  ale prowadzić to rozwoju astmy przewlekłej i obturacyjnej choroby płuc.  A to są jednostki, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19.

Destrukcyjny wpływ mikrocząsteczek pyłów zawieszonych  w smogu na nasze organizmy jest oczywisty. Stąd intensywne, wieloletnie  działania Samorządu Województwa Małopolskiego na rzecz poprawy jakości  powietrza – mówi wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.
Zarówno  kampanie edukacyjne, jak kompleksowe rozwiązania, zawarte w uchwale  antysmogowej i Programie ochrony powietrza. Ten ostatni jest właśnie  aktualizowany, także pod kątem nowej rzeczywistości, jaką niesie życie  po obecnej epidemii Covid 19 i w czasie jej ewentualnych nawrotów.  Dlatego wierzę, że nowe fakty są po prostu kolejnym argumentem za  wymianą przestarzałego pieca. Zwłaszcza, że po uproszczeniu zasad  rządowego programu Czyste Powietrze coraz łatwiej o dotację - podkreśla wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Więcej  o małopolskim Programie ochrony powietrza, szkodliwym wpływie smogu  oraz wymaganiach uchwały antysmogowej można przeczytać tutaj.

Info/foto: UMWM, RMF24

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje