W stawach znajdujących się w Parku Piaskówka oraz Parku Strzeleckim doszło do zjawiska śnięcia ryb. Jak wynika z przeprowadzonych badań, główną przyczyną nie były ani zanieczyszczenia chemiczne, ani choroby zakaźne.
Powodem, dla którego ryby się udusiły, mają być czynniki biologiczne związane z nadmiernym zagęszczeniem ryb oraz intensywnym rozwojem flory bakteryjnej.
– W wyniku szczegółowych analiz ustalono, że woda w zbiornikach jest wolna od substancji toksycznych, a ryby nie wykazują objawów chorób zakaźnych. Problemem okazała się zbyt duża liczba ryb w stosunku do możliwości biologicznych stawów, a także naturalne, lecz nadmierne namnażanie się mikroorganizmów, głównie bakterii.
– wyjaśnia Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.
Działania naprawcze
W pierwszej kolejności służby odpowiedzialne za zarządzanie terenami zielonymi przystąpią do usunięcia martwych osobników ze zbiorników. Następnie planowane jest częściowe odłowienie ryb i przeniesienie ich do stawu w Kantorii, gdzie warunki środowiskowe są korzystniejsze i umożliwiają utrzymanie równowagi biologicznej.
🐠 Za duże zagęszczenie ryb i zbyt dużo flory bakteryjnej – takie w skrócie są przyczyny śnięcia ryb w stawach w Parku...
Opublikowany przez Mój Tarnów Wtorek, 22 kwietnia 2025
W realizacji tych działań pomoże Polski Związek Wędkarski, który posiada doświadczenie w bezpiecznym transporcie ryb i zarządzaniu populacjami wodnymi.
Jaka jest skala zjawiska
Jak podkreśla Marek Kaczanowski, skala zjawiska, mimo że zauważalna, nie jest dramatyczna.
– W wyniku opisanych procesów padło kilkadziesiąt ryb, co stanowi niewielki odsetek w stosunku do populacji liczącej tysiące osobników w każdym z tych stawów.
– zaznacza dyrektor.
Obecnie sytuacja jest monitorowana, a podjęte działania mają na celu przywrócenie równowagi ekologicznej w obu parkowych zbiornikach.
Fot: Paweł Topolski / UM w Tarnowie