środa, 9 czerwca 2021 13:45

Soczewki kontaktowe – co warto o nich wiedzieć?

Autor Artykuł sponsorowany
Soczewki kontaktowe – co warto o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe są bardzo wygodną metodą korekcji wad wzroku. Zakłada się je bezpośrednio na gałkę oczną. Dzięki temu są niewidoczne oraz niewyczuwalne. Przy ich pomocy można także zmienić kolor oczu. Zobacz, co warto wiedzieć o soczewkach kontaktowych.

Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?

Dostępne są różne rodzaje soczewek kontaktowych. Różnią się one w zależności od przeznaczenia, ale także czasu noszenia. Biorąc pod uwagę to drugie kryterium, wyróżnia się:

  • soczewki jednodniowe,
  • soczewki miesięczne,
  • soczewki roczne,
  • soczewki dwutygodniowe.

Dodatkowo wyróżnia się soczewki kontaktowe dzienne i ciągłe, które można nosić bez przerwy. Szkła mogą być hydrożelowe lub hydrożelowo-silikonowe. Ponadto poza typowymi soczewkami korekcyjnymi dostępne są takie, które zmieniają kolor oczu.

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe może nosić niemal każda osoba, u której stwierdzona zostanie wada wzroku. Należy jednak mieć świadomość, że istnieją przeciwwskazania do tej metody korekcji. Dlatego chęć stosowania szkieł kontaktowych trzeba skonsultować z lekarzem.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych to:

  • zespół suchego oka,
  • stan zapalny w obrębie narządu wzroku,
  • alergie,
  • cukrzyca,
  • zaburzenia hormonalne (m.in. nadczynność tarczycy z powodu zwiększonego ryzyka przesuszenia gałki ocznej),
  • obniżona odporność (ryzyko infekcji),
  • nietolerancja soczewek kontaktowych.

Soczewki kontaktowe nie są wskazane także tym osobom, które przebywają w suchych pomieszczeniach lub wykonują pracę związaną z dużym zapyleniem. Zdarza się także, że powodem braku możliwości noszenia szkieł kontaktowych jest dyskomfort psychiczny związany z ich zakładaniem i zdejmowaniem.

Jak pielęgnować soczewki kontaktowe?

Niezwykle ważna jest pielęgnacja soczewek kontaktowych. Mowa przede wszystkim o tych, które służą do wielorazowego użytku. Za każdym razem trzeba je wyczyścić i zdezynfekować. Konieczne jest także ich odpowiednie przechowywanie. Dzięki temu zostaje zminimalizowane ryzyko infekcji.

Pudełko do przechowywanie soczewek kontaktowych powinno być codziennie myte i zalewane nową porcją płynu. Nie można w tym celu używać wody. Trzeba także pamiętać o jego wymianie. Najlepiej robić to co miesiąc.

Przed przystąpieniem do zakładania lub ściągania soczewek kontaktowych trzeba zawsze umyć ręce. Dobrze jest je wytrzeć ręcznikiem, który nie pozostawia żadnych śladów na skórze (tzw. bezpyłowy). Trzeba także pilnować, aby nosić soczewki przez taki czas, jaki zaleca producent.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka