środa, 1 lipca 2020 20:05

Sołtys Lachowic: Dziękuję ludziom dobrej woli. Spełniło się marzenie niepełnosprawnego pana Władysława

Autor Mirosław Haładyj
Sołtys Lachowic: Dziękuję ludziom dobrej woli. Spełniło się marzenie niepełnosprawnego pana Władysława

Dzięki zbiorowemu wysiłkowi wielu osób możliwe było przeprowadzenie modernizacji łazienki niepełnosprawnego pana Władysława, poruszającego się wyłącznie na wózku inwalidzkim, którym opiekuje się bratanica Barbara.

– To wielkie dzieło miało swój początek w kwietniu tego roku, kiedy to na prośbę pana Władysława z Lachowic zamieściłem na swoim facebookowym profilu apel z prośbą o pomoc dla niego. Pan Władysław to starszy, schorowany mężczyzna, całkowicie niesamodzielny, który może się poruszać wyłącznie na wózku inwalidzkim z pomocą opiekuna. Wymaga stałej opieki i pomocy we wszystkich najdrobniejszych czynnościach życiowych, takich jak: spożywanie posiłków, przebieranie, przemieszczenie się z łóżka na krzesło lub wózek inwalidzki, mycie i kąpanie. Prosił o pomoc w dostosowaniu starej łazienki do swoich potrzeb. Ta poprzednia, jeszcze z lat 70-tych, zupełnie nie spełniała wymaganych funkcji, a stara wanna, z której nie był w stanie skorzystać, tylko blokowała wjazd wózkiem inwalidzkim

– relacjonuje sołtys Lachowic i prezes lokalnego Koła PCK.

– Sytuacja pana Władysława jest tym trudniejsza, że od śmierci żony kilka lat temu, zamieszkuje z niepełnosprawną bratanicą, która też cierpi na wiele chorób. Pani Barbara z przeniesieniem chorego do wanny z oczywistych względów nie była w stanie sobie poradzić. Remont był konieczny i niezbędny. Pomimo oczywistości tej inwestycji, niestety nie udało się zdobyć dofinansowania z żadnej instytucji. Rodzina zaś nie posiadała wystarczających środków własnych, gdyż jedynym ich dochodem jest renta inwalidzka i zasiłek dla osób niepełnosprawnych. Stąd mój apel, by wesprzeć potrzebującą rodzinę – finansowo lub rzeczowo

– opowiada pan Grzegorz i dodaje:

– Mój post na Facebooku spotkał się dużym zainteresowaniem. Przewidywany koszt remontu, wyceniony wstępnie przez fachowca wyniósł ok. 10 tys. złotych. Już na początku wiele osób zadeklarowało swoje wsparcie. Mogliśmy liczyć na łączną kwotę 5 000 zł. Zwróciłem się też osobiście do kilku osób z prośbą i pytaniem, czy mogłyby w jakiś sposób wesprzeć potrzebującą rodzinę i nikt z nich nie odmówił mi pomocy. W ten sposób udało się łącznie zebrać kwotę 9 000 zł.

– Następną wspaniałą wiadomością był fakt, że zgłosił się młody człowiek – Sylwester Woźny – który zobowiązał się bezpłatnie wykonać cały remont. Ten dar spadł nam chyba prosto z nieba, bo zebrane środki wystarczyły dokładnie na materiały, a robocizna jest przecież bardzo kosztowna

– opowiada sołtys Lachowic. Dzięki pomocy pana Sylwestra i wszystkich darczyńców możliwe było wykonanie remontu, który ułatwi codzienne funkcjonowanie niepełnosprawnemu panu Władysławowi:

– I tak powstała nowa zmodernizowana łazienka, która jest wykonana z wysokiej jakości materiałów i dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Podłoga została wykonana z płytek antypoślizgowych. Kosztowna kabina prysznicowa składa się z uchylnych, szklanych skrzydeł, które dają możliwość wjazdu do jej wnętrza wózkiem inwalidzkim. W łazience zamontowano krzesełko kąpielowe i uchwyty dla osób niepełnosprawnych.

Pan Grzegorz nie krył wdzięczności dla wszystkich osób dobrej woli, którym los bliźniego nie był obojętny.

– Chciałem bardzo podziękować wszystkim sponsorom dzięki, których ofiarności mogłem dokonać wszystkich niezbędnych zakupów. DZIĘKUJĘ:
Państwu Halinie i Krzysztofowi Pacyga z Lachowic,
Państwu Annie i Adamowi Miśkowiec z Lachowic,
Państwu Jerzemu i Ewie Daniec z Austrii,
Pani Renacie Babicz ze Stryszawy,
Pani Agacie Wątroba z Lachowic,
Panu Krzysztofowi Christophorus z Austrii,
Panu Krzysztofowi - Szafarzowi z Łętowni,
Pani Ewie ze Stryszawy,
Pani Marii Ligięzie z Pewli Małej,
Państwu Marii i Stanisławowi Bogacz z Lachowic,
Pani Stanisławie Mysza z Lachowic,
Pani Patrycji Polak z Makowa Podhalańskiego,
Państwu Agacie i Tomaszowi Chrząszcz z Lachowic,
Państwu Arlecie i Tomaszowi Świerkosz z Lachowic,
Panu Markowi Tomiczkowi z Żywca,
Pani Janinie Wrażeń z Lachowic,
Pani Ewie Dyduch z Lachowic.
Bardzo DZIĘKUJĘ Panu Sylwestrowi Woźnemu, który całkowicie bezpłatnie wykonał wszystkie prace hydrauliczne oraz położył płytki ceramiczne na podłodze i ścianach oraz zainstalował kabinę prysznicową, umywalkę i kompakt WC.

– wyliczył prezes lachowickiego PCK.

– To nasze wspólne dzieło jest doskonałym przykładem na to, że ludzie potrzebujący mogą liczyć na pomoc tych, którym "więcej dano", a ci mają dla nich piękne, życzliwe i otwarte serca. Mam nadzieję, że dobro ofiarowane potrzebującym wróci do naszych darczyńców w postaci dobrego zdrowia i powodzenia w prowadzonych interesach. Pan Władysław i pani Barbara są bardzo wdzięczni za każdy gest pomocy i wsparcia oraz zapewniają wszystkich ofiarodawców i dobrodziejów, w swoimi utrudzeniu i cierpieniu, o modlitwie w ich intencji

– podsumował działania sołtys.

Fot.: Sołtys Sołectwa Lachowice Grzegorz Krawczyk

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje