wtorek, 23 marca 2021 13:46

Spawanie laserowe - 5 najważniejszych zalet

Autor Artykuł sponsorowany
Spawanie laserowe - 5 najważniejszych zalet

Wraz z rozwojem technologii, techniki obróbki metalu stają się coraz bardziej efektywne. W przypadku niektórych wiąże się to także z wszechstronnością i niższymi kosztami. Właśnie tak można określić spawanie laserowe, coraz częściej wykorzystywane przy łączeniu elementów. Jakie dokładnie zalety niesie ze sobą proces spawania laserem? Poznaj najważniejsze z nich.

Niewielkie oddziaływanie temperatury na materiał

Bardziej tradycyjne metody spawania - takie jak np. spawanie gazowe - dość mocno oddziałują na materiał przez wysoką temperaturę. Płomień acetylenu osiąga do ponad 3000 stopni Celsjusza, co może odkształcić metal. Spawanie laserem znacznie ogranicza wpływ temperatury, zmniejszając ryzyko odkształcenia materiału przy tworzeniu spoiwa.

Bardzo szybki proces spawania

Dzięki bardzo wysokiej precyzji promienia laserowego, spawanie z jego użyciem pozwala na dużo szybsze łączenie elementów. Dzięki nowoczesnej technologii, ten sposób spawania zostawia także duże pole do automatyzacji, co dodatkowo nadaje prędkości procesom.

To wszystko sprawia, że spawanie laserowe jest doskonałym wyborem przy wielkoseryjnej produkcji. Zwłaszcza przy elementach cienkościennych o niewielkim rozmiarze, gdzie precyzja ma duże znaczenie.

Pozwala łączyć trudne do scalenia metale

W przeciwieństwie do tradycyjnych metod spawania, to z użyciem lasera pozwala na łączenie wielu trudno spawalnych metali. Jest wykorzystywane do spawania takich materiałów jak stale konstrukcyjne i stopowe, stali chromoniklowej, wysokowytrzymałych stali niskostopowych, duplex, a także metale takie jak magnez, aluminium, tytan czy nikiel. Spawanie laserowe pozwala łączyć wszystkie metale o porównywalnej lub wyższej jakości.

Wszechstronność użycia

Pod pojęciem spawania laserowego kryje się kilka metod spawania, które mogą być modyfikowane w zależności od pożądanego celu. W ramach spawania laserem można wyróżnić spawanie punktowe, liniowe czy napawanie laserowe - nadawanie szlachetności kształtom danego elementu. Dzięki laserowi można także spawać z głębokim wtopieniem, co nadaje wąskim spoinom dużo większą wytrzymałość.

Nie wymaga spoiwa

Z reguły w tradycyjnych metodach wykorzystuje się spoiwo - materiał dodatkowy oprócz dwóch elementów, które chce się połączyć. Materiał ten jest stapiany wraz z elementami i wspomaga łączenie. Ogromną zaletą spawania laserowego jest fakt, że w tym procesie nie ma konieczności użycia spoiwa. Oczywiście można w nim wykorzystać także standardowe spoiwa, ale nie ma takiej konieczności - i bez nich spawane elementy będą wytrzymałe.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka