środa, 31 stycznia 2024 14:52

Spotkanie sztuki i emocji. Wystawa "Malarki warszawskie" w Muzeum Ziemi Sądeckiej [FOTO]

Autor Patryk Trzaska
Spotkanie sztuki i emocji. Wystawa "Malarki warszawskie" w Muzeum Ziemi Sądeckiej [FOTO]

W Muzeum Ziemi Sądeckiej rozpoczyna się prawdziwa podróż w czasie i przestrzeni sztuki nieprofesjonalnej. Wystawa „Malarki warszawskie”, której popularność rozbłysła latem 2023 roku w Krakowie, teraz zagości w Nowym Sączu. Prace będą prezentowane w Gmachu Głównym Muzeum Ziemi Sądeckiej do 5 maja.

Wystawa w Muzeum Ziemi Sądeckiej powstała we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym stanowi kolejne spotkanie z wyjątkową sztuką nieprofesjonalną. Pierwsze „zaaranżował” Aleksander Jackowski (1920-2017), najwybitniejszy polski badacz i promotor polskiej sztuki nieprofesjonalnej. Odbyło się ono blisko czterdzieści lat temu w Muzeum Okręgowym w Radomiu (dziś Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu) na wystawie „Talent, pasja, intuicja”.

W ślad za Jackowskim Państwowe Muzeum Etnograficzne postanowiło w 2023 roku przypomnieć sylwetki czterech malarek warszawskich: Marii Korsak, Łucji Mickiewicz, Leokadii Płonkowej i Haliny Walickiej. Wystawa „Malarki warszawskie” cieszyła się dużą popularnością i pozwoliła na nowo odkryć wyjątkową sztukę i biografie prezentowanych artystek. Kolejne, spotkanie zostało zorganizowane w lecie 2023 roku przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Twórczynie ze stolicy zestawiono wówczas z ciekawymi artystkami krakowskimi.

Teraz przyszła kolej na wyjątkową wystawę w Nowym Sączu, gdzie cztery artystki warszawskie, Maria Korsak, Łucja Mickiewicz, Leokadia Płonkowa oraz Halina Walicka spotkają się z artystkami sądeckimi - jedną z najwybitniejszych twórczyń z kręgu art brut Marią Wnęk oraz interesującymi i cenionym, chociaż często nieznanymi szerszej publiczności malarkami intuicyjnymi: Władysławą Iwańską, Anną Liber, Heleną Chwistek i Antonią Juszczak. Prace tej ostatniej będą prezentowane na wystawie w Muzeum Ziemi Sądeckiej po raz pierwszy.

Jak podkreślają organizatorzy, sama wystawa to "niezwykłe spotkanie, zestawiające ze sobą silne osobowości, dla których twórczość artystyczna stanowiła bardzo ważną część życia. Niejednokrotne trudny bagaż doświadczeń nadawał kształt ich sztuce. Zdeterminowane, utalentowane i pełne pasji tworzyły dzieła, które zachwycają, poruszają i nie pozwalają przejść obok nich obojętnie".

Wystawę będzie można oglądać w Gmachu Głównym Muzeum Ziemi Sądeckiej, przy ul. Jagiellońskiej 56, od 16 lutego do 5 maja.

Foto ilustracyjne, nieprzedstawiające Muzeum Ziemi Sądeckiej: Mateusz Łysik/Głos24

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka