piątek, 18 marca 2022 12:00

"Pomagają odreagować stres i traumę związaną z wojną". Starosta brzeski podziękował mieszkańcom, którzy pomagają uchodźcom

Autor Marzena Gitler
"Pomagają odreagować stres i traumę związaną z wojną". Starosta brzeski podziękował mieszkańcom, którzy pomagają uchodźcom

- Naszym najważniejszym zadaniem jest przyjąć, zakwaterować, nakarmić i zaopiekować się zdrowotnie uchodźcami - mówi Andrzej Potępa, który za naszym pośrednictwem przekazał też podziękowania dla mieszkańców pomagających uchodźcom. Powiat uruchomił też Powiatowy Magazyn Pomocy, do którego wciąż spływają dary.

Nawet 2 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło już zakwaterowanie na ternie powiatu brzeskiego. O tym, na jaką pomoc mogą liczyć mówi starosta Andrzej Potępa.

- Od momenty konfliktu zbrojnego na Ukrainie przyjmujemy uchodźców, którzy przyjeżdżają z ogarniętego wojną kraju i staramy się im pomóc. Takie mamy zadanie i taką mamy również potrzebę i misję - mówi starosta brzeski Andrzej Potępa.

Akcję pomocy koordynuje Robert Gładysz, koordynator powiatowy ds. uchodźców, który dostępny jest przez całą dobę. Na terenie powiatu są już koordynatorzy w każdej gminie, ponieważ Ukraińcy są rozlokowywani na teranie całego powiatu brzeskiego.  To hotele, motele oraz osoby prywatne, które zadeklarowały chęć przyjęcia uchodźców. Udostępniono też miejsca w budynkach należących do Powiatu. - Obecnie gościmy 465 osób na terenie powiatu w obiektach prowadzonych jako działalność gospodarcza albo będących naszą własnością - podsumowuje starosta.  - Bardzo dużo osób jest w domach prywatnych. Szacujemy, że na ten moment jest około 2 tysięcy uchodźców na terenie powiatu brzeskiego - dodaje.

Starosta zapewnia, że powiat zapewnia Ukraińcom pomoc medyczną. - Nasz szpital przyjmuje te osoby na diagnostykę albo leczenie na oddział szpitalny - dodaje Andrzej Potępa.

W szkołach powiatowych funkcjonuje też już tzw. oddział przygotowawczy, w którym uczą się języka polskiego uczniowie z Ukrainy. - Przede wszystkim chodzi o to, żeby młodzież mogła się porozumiewać komunikatywnie, co pozwoli jej rozpocząć zajęcia w naszych szkołach - wyjaśnia starosta.

- Naszym najważniejszym zadaniem jest przyjąć, zakwaterować, nakarmić i zaopiekować się zdrowotnie uchodźcami - mówi Andrzej Potępa. Powiat uruchomił też Powiatowy Magazyn Pomocy, który mieści się w starej hali sportowej Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych na Zielonkach w Brzesku. Zgromadzone tam rzeczy, przekazane przez mieszkańców są sortowane i ewidencjonowane, tak aby potem to, co jest potrzebne łatwiej mogło trafić do uchodźców.

Uchodźcy mogą też już ubiegać się o nadanie numeru PESEL. - Rozpoczynamy procedury związane z wdrażaniem specustawy czyli uchodźcy otrzymają numery PESEL, które pozwolą im korzystać już w pełni z urzędu, ze szpitala, starać się o pracę, bo taki jest również cel, żeby jak najszybciej te osoby mogły pracę w Polsce otrzymać i z jeden strony być przydatne na rynku pracy, z drugiej mieć własne pieniądze, żeby się tutaj utrzymać - dodaje starosta.  

Andrzej Potępa za naszym pośrednictwem przekazał też podziękowania dla mieszkańców, którzy zaangażowali się w pomoc dla uchodźców. - Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim naszym mieszkańcom, którzy zaangażowali się w wyjątkowy sposób, zarówno w zbiórki darów jak i tym, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców, wiedząc, że będą musieli uczynić to na własny koszt. Wiem, jak wielu z nich nie tylko ich przyjęło i daje im podstawowe utrzymanie, ale również pomaga w inny sposób. Pomaga odreagować stres i traumę związaną z wojną. To niezwykle cenne i za to należą się ogromne, ogromne podziękowania - podkreślił starosta brzeski.

fot. Mateusz Łysik / Głos24

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje

Rozrywka