środa, 9 sierpnia 2023 10:37

Styl minimalistyczny – jak stworzyć przytulne wnętrze?

Autor Artykuł sponsorowany
Styl minimalistyczny – jak stworzyć przytulne wnętrze?

Jednym z trendów wnętrzarskich ostatnich lat jest stawianie na minimalizm. Dzięki temu dana przestrzeń jest w pełni uporządkowana, a to z kolei sprawia, że żyje się w niej niezwykle komfortowo. Wiele osób zastanawia się jednak, czy nieruchomość zaprojektowana w stylu minimalistycznym nie jest przypadkiem nudna i czy może być przytulna? Przyjrzyjmy się temu z bliska!

Jak się okazuje, minimalistyczne wnętrza nie muszą być monotonne oraz chłodne, a wręcz przeciwnie! Wszystko sprowadza się jednak do konkretnej wizji, w której uwzględnimy odpowiednie dekoracje, które sprawią, że przestrzeń będzie harmonijna, ale jednocześnie bardzo przytulna. Zobaczmy, jak stworzyć tego typu wnętrze i czym jest tzw. ciepły minimalizm, który cieszy się coraz większą popularnością.

Styl minimalistyczny - czym się charakteryzuje?

Większości z nas minimalizm we wnętrzach kojarzy się przede wszystkim ze stylem, w którym ogranicza się liczbę wszelkiego typu przedmiotów do niezbędnego minimum. Obowiązuje tutaj zasada, że mniej znaczy więcej, co przekłada się zarówno na niewielką liczbę mebli, dodatków, ale także wykorzystywanie stonowanych, najczęściej jasnych kolorów. Ponadto, ma być zarówno prosto, czysto, wygodnie, ale także użytecznie. W stylu minimalistycznym ogromną rolę odgrywają uniwersalne i ponadczasowe elementy, które powinny być wykonane głównie z naturalnych materiałów. Mowa więc zarówno o meblach z prawdziwego, litego drewna, ale też naturalnych tkaninach itp.

aranżacja z lamelami

Przytulne wnętrze w stylu minimalistycznym - jak urządzić?

W ostatnim czasie sporym uznaniem wśród projektantów wnętrz cieszy się tzw. ciepły minimalizm. Jest to zmodyfikowana forma tradycyjnego stylu minimalistycznego, która z jednej strony zakłada wykorzystanie niewielkiej liczby dodatków, ale w tym przypadku o wiele odważniej można podejść do kwestii kolorystyki czy oświetlenia. Koniec końców chodzi o to, aby minimalistyczna przestrzeń nie była po prostu zbyt chłodna, co osiągniemy np. poprzez użycie odcieni beżu, brązu, żółci, pomarańczy czy czerwieni. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ciepłe kolory przełamać także mocniejszymi akcentami, w tym nawet czernią. Jeśli jednak zdecydujemy się na ten ruch, warto zachować umiar i odpowiedni balans, aby nie uzyskać efektu odwrotnego od tego, na którym nam zależało.

aranżacja salonu lamele za kanapą

Jakich elementów użyć w minimalistycznej przestrzeni?

W minimalistycznym wnętrzu świetnie sprawdzą się meble pozbawione zdobień, o prostej i nowoczesnej formie. Na podłodze można położyć panele, które swoim wyglądem będą przypominać drewniane deski. Diabeł zazwyczaj tkwi w szczegółach, dlatego całą aranżację warto wzbogacić o przyjemne dodatki takie jak koce, dywany, poduszki utrzymane w ciepłej kolorystyce. Elementem dekoracyjnym, który ożywi każde pomieszczenie i stworzy wyjątkowy klimat są też lamele z kolekcji standard, które z sukcesem można połączyć z wieloma innymi ozdobami. Jeśli oprócz wartości wizualnych zależy nam także na właściwościach praktycznych, w tym wygłuszeniu wnętrza, najlepiej postawić natomiast na akustyczne lamele na filcu. W przestrzeni w minimalnym stylu warto skorzystać z dekoracyjnych ram ze sztukaterii. Listwy ścienne są wyjątkowo łatwe i szybkie  w montażu i nadają wnętrzu ponadczasowego stylu.

aranżacja salonu z zieloną ścianą

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka