wtorek, 21 listopada 2023 12:22

Sukces krakowskiego programu in vitro. Na świat przyszło 70 maluchów

Autor Katarzyna Jamróz
Sukces krakowskiego programu in vitro. Na świat przyszło 70 maluchów

Już siedemdziesięcioro dzieci urodziło się w Krakowie w ramach dofinansowania z miejskiego programu in vitro z 2022 roku. W ubiegłym roku Kraków przeznaczył na ten cel kwotę 1 mln zł i w wyniku naboru dofinansowanie zostało przyznane 201 parom. Pierwsze dwie dziewczynki w ramach tego programu urodziły się w Krakowie w lutym tego roku.

Założonym celem tego programu polityki zdrowotnej było uzyskanie ciąży oraz narodzin dziecka średnio wśród co najmniej 25% par uczestniczących w programie.

Miasto przeznaczyło kwotę 1,8 mln zł

Wynik był bardziej satysfakcjonujący, bo odsetek ten wyniósł 42% wśród 171 par, które ostatecznie przystąpiły do leczenia. Z tego naboru pozostała tylko jedna ciąża, a poród jest przewidziany jeszcze w tym miesiącu. Program in vitro w Krakowie jest kontynuowany. Na ten rok miasto przeznaczyło kwotę 1,8 mln zł.

W ramach tegorocznego naboru do Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK wpłynęły 363 wnioski o dofinansowanie. Zgodnie z limitem środków z programu mogły skorzystać wszystkie pary, które się zgłosiły. Każda para zakwalifikowana do programu otrzymuje dofinansowanie do jednej, zindywidualizowanej procedury zapłodnienia pozaustrojowego (5 000 zł) lub jednej procedury adopcji zarodka (2 500 zł). Tegoroczny program jest na etapie realizacji.

Inf. UM Kraków
Fot. Pixabay.com

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka