poniedziałek, 26 sierpnia 2019 08:28

Suscy muzycy z nagrodami na Tygodniu Kultury Beskidzkiej

Autor Jakub Tomasik
Suscy muzycy z nagrodami na Tygodniu Kultury Beskidzkiej

Kapela Mała Ziemia Suska działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Suchej Beskidzkiej wzięła udział w Tygodniu Kultury Beskidzkiej. TKB to cykliczne wydarzenie mające miejsce w Beskidach, będące największą w kraju i jedną z największych imprez folklorystycznych na świecie. Jednym słowem - wielkie święto folkloru.

Wydarzenie organizowane jest co roku na przełomie wakacyjnych miesięcy. W czasie 56. Tygodnia Kultury Beskidzkiej wystąpiło około 100 zespołów, czyli niemal 4000 wykonawców. Impreza organizowana jest w ośmiu miejscowościach - od Wisły, przez Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim, Ujsoły, Istebną, po czeski Jabłonków. Impreza ta jednoczy wielu ludzi wokół pięknej idei - pielęgnowania tradycji rodzimej kultury.

W tym roku w ramach TKB świętowano dwa znaczące i wymowne jubileusze, złote i perłowe gody dwóch TKB-owskich konkursów. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, który odbywa się już po raz 50, oraz po raz 30 - tym razem w Wiśle - Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne.

Muzkanci z Kapeli Mała Ziemia Suska zaznaczyli swoją obecność na TKB w Żywcu. O Złote Żywieckie Serca rywalizowali górale żywieccy, śląscy, biali, czarni, babiogórscy, podhalańscy, łąccy, czadeccy oraz Łemkowie, a także przedstawiciele Lachów limanowskich, sądeckich i szczyrzyckich. W tym roku swój udział zgłosiło 28 grup. Wojciech Kubasiak z suskiej kapeli zagrał tym razem w kapeli "Studenckiego Zespołu Góralskiego Skalni" w składzie Katarzyna Kluska - prym, Patryk Traczyk I sekund, Wojciech Kubasiak II sekund oraz Kuba Ścisłowicz - bas, i zdobyli nagrodę główną - złote Żywieckie Serce w konkurencji muzyk. Jan Ryt zagrał na dudach w koncercie inauguracyjnym TKB razem z kilkunastoma dudziarzami z Żywiecczyzny w Amfiteatrze Pod Grojcem. W Konkursie Kapel i Śpiewaków Górali Polskich na żywieckim rynku Joanna Master zajęła I miejsce jako śpiewaczka.

inf. sucha.beskidzka.pl

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje